Türkiye'de kamu borçlanması ve vergi gelirleri üzerine etkisi
Public debts in Turkey and its effects on tax incomes
- Tez No: 143815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE K4JVIU BORÇLANMASI VE VERGİ GELİRLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Deniz ŞAHIN Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü. Ağustos. 2004 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Tufan ÇAKIR Günümüzde kamu borçları, olağan bir gelir kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, kamu borçlan özellikle gelişmekte olan ülkeler için bazı kısır döngülere neden olmaktadır. Kamu borçlarının kaynakları, amaçları, kullanıldığı yerler ve vade yapıları farklı ekonomik ve sosyal etkiler yaratmaktadır. Doğuşu ve gelişimi birçok tartışmalara neden olan kamu borçlanması, temel ekonomik teorisindeki karışıklık ve belirsizlik nedeniyle ekonomistler için sürekli genişleyen bir tartışma konusu olmaktadır. Modern anlamda ilk kamu borçlanması, Birinci Dünya Savaş ı'nın finansmanı için yapılmış ve daha sonra 1930'lardaki iktisadi buhranla yaygınlaşmıştır. Küreselleşme sonucu finansal piyasalarda oluşan istikrarsızlıklar, sosyal ve ekonomik etmenler, modern devlet anlayışı sonucu devletlerin görevlerindeki artışlar, dünya'da tüm ülkeler için borçlanmayı sık başvurulan bir finansman kaynağı haline getirmiştir. Buna paralel olarak gelişen iç ve dış borçlardaki yoğunlaşma ise ülkelerin ekonomik göstergeleri üzerinde olumsuz etkiler yaratarak önemli ekonomik darboğazların oluşmasına neden olmakta ve siyasal alanda önemli bir gündem maddesini teşkil etmektedir. Kamu borçlanması konusunun bir başka olumsuz boyutu ülkelerin ekonomik göstergelerinde yarattığı mali etkilerinin vergi sistemlerine yansımasıdır. Bu çalışmamızda kamu borçlanmalarının yarattığı sonuçların vergi gelirlerini ve yapısını nasıl etkileyebileceği Türkiye örneği ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Nowadays public debts are considered as normal public revenue. However, public debts have been resulted some vicious circles especially for developing countries. Sources targets, usage places and term structure of public debts results different economic and social effects. Public debts have been permanently on extending issue of debate for economists because of confusion and uncertainty in economics theory that is emerge and improvement caused of many discussions. The first public debt in contemporary meaning was made for financing of the First World War and then it have spreaded out with economic crisis in 1930's. Public debt has been a financing source that is often carried out for all countries in the world, because instabilities in financial markets resulting from globalization, social and economic factors, increasing of government's tasks because of modern state phenomenon. Concentrate on domestic debt and foreign debt that growing together with these events at the some time have been cause of significant economic bottleneck by way of existing negative effects on countries economic indicators and consist of on important agenda issue in politics. Another negative dimension of public debt issue is reflection on countries's tax system of it's fiscal effects in countries's economic indicators. In this study, it's aimed to explain that how results of public debts can effect on tax income and structure with a case study of Turkey.