Türev ürünlerin vergilendirilmesi
Taxation of derivatives
- Tez No: 143816
- Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bretton Woods sisteminin terk edilmesiyle beraber fmans dünyası, döviz kuru, faiz oranı ve fiyat değişimleri gibi risklerle karşı karşıya kalmıştır. Bu gelişmeler tüm ekonomik birimlerin geleceğe yönelik alacakları kararlarda kur, faiz ve fiyat risklerini de hesaba katmalarını gerekli kılmıştır. Bu amaçla finansal riskten kaçınmak veya bu riski en aza indirmek amacıyla yeni finansal araçlar geliştirilmiştir. Bu araçlardan en önemlileri türev ürün olarak adlandırılan forward, futures, swap ve opsiyonlardır. Günümüzde türev ürünlerin işlem gördüğü türev piyasalar dünya çapında büyük tutarlarda işlem hacimlerine ulaşarak, dünya finans piyasalarında önemli ölçüde belirleyici olma özelliğini elde etmişlerdir. Son yıllarda ülkemizde de türev ürünler arasında yer alan döviz forward ve swap işlemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak türev ürünlerle ilgili olarak Türkiye'de hukuki ve vergisel bir düzenlemenin olmaması nedeniyle bu ürünlerden elde edilen kazançların vergiye tabi olup olmayacağı belirsizdir. Bu nedenle bu çalışmada türev ürünlerin Türkiye'deki mevcut yasalar çerçevesinde değerlendirilmesi yapılarak, bu ürünler sonucunda elde edilen kazançların nasıl vergilendirilmesi gerektiği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the abandonment of Bretton Woods system, finance world has exposed to certain isks; such as, foreign currency exchange rate, interest rate, and price changes. Such changes nade all the economic units to take into account exchange rates, interest, and price risks in heir decisions regarding their future actions. New financial tools have been developed to ivoid or to decrease the impact of financial risks. Some of the most important tools called as lerivative products, are forwards, futures, swaps, and options. In the world financial markets of today, derivative products, which are exchanged in lerivative markets, can be characterized as a major force because significant amount of exchanges have been conducted by using them. Foreign exchange of forwards and swaps, ^vhich are kinds of derivative products, have began to be used widely in our country among.ast years. However, in Turkey, there is still an ambiguity whether derivative products would 3e taxed or not, which is resulted from the lack of arrangements regarding law and tax. In this sense, this study aims to evaluate derivative products under the perspective of current Turkish law and analyse the taxation methods of incomes, which are obtained by using these products.