Türkiyenin Avrupa Birliği ile dış ticaretinde endüstri içi ticaret: Türkiye-Almanya örneği
- Tez No: 143821
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
DOKTORA TEZ OZU TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞİ İLE DIŞ TİCARETİNDE ENDÜSTRİ İÇİ TİCARET: TÜRKİYE-ALMANYA ÖRNEĞİ Füsun YENİLMEZ İktisat Anabilim Dah Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2004 Danışman: Prof. Dr. Ergül HAN Bir ülkenin aynı endüstriye ait bulunan bir ürünü hem ihraç hem de ithal edebildiği uluslararası ticaret olarak tanımlanan endüstri içi ticaret, son yıllarda daha da önem kazanarak iktisat literatüründe ön plana çıkmıştır. Hecksher-Ohlin teorisinin açıklayamadığı bu tip ticareti, ürün farklılaştırması ve ölçek ekonomileri gibi faktörleri de göz önüne alan endüstri içi ticaret açıklamıştır. Bu çalışmanın amacı, endüstri-içi ticarete ait kuramsal ve ampirik yaklaşımlardan hareketle, Türkiye ile Avrupa Birliği dış ticaretinde endüstri içi ticaretin önemini ve endüstri içi ticaret oranını etkileyen ülke ve ürün değişkenlerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, ilk bölümde dış ticaret teorisi yaklaşımları içerisinde endüstri içi ticarete ilişkin kuramsal, ampirik yaklaşımlar incelenmiş ve endüstri içi ticareti ölçme yöntemleri tanıtılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki dış ticaret, SITC Rev. 3 sınıflandırmasına göre birincil ürünler ve sınai ürünler olarak gruplandırılmıştır. Bu gruplar da kendi içinde gümrük birliği öncesi ve gümrük birliği sonrası dönemleri, analizi derinleştirmek amacıyla iki alt gruba ayrılarak incelenmiştir. Endüstri içi ticareti ölçmek için Grubel-Lloyd indeksinin düzeltilmemiş şekli kullanılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, bir önceki bölüm hesaplamalarında Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki endüstri içi ticarette en yoğun endüstri içi ticaret yapılan ülke olarak tespit edilen Almanya ve ürünler arasında da en yoğun endüstri içi ticarete konu olduğu ortaya çıkan kağıt sektörü örnek alınmıştır. Almanya verileri temel alınarak endüstri içi ticareti etkileyen ülke değişkenleri ve kağıt sektörü verileri kullanılarak sektörel değişkenler test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Intra- Industry Trade, Which is defined as the ability of a country to import and export its product. The ability of a country to import and export a product belonging to the same industry is defined as intra-industry trade. Intra- Industry trade has gained importance in recent years and has taken its place in the economic literature. The Hecksher-Ohlin theory has failed to explain the import and export of the same product. However, intra-industry trade which takes into consideration product differentiation and economies of scale has been able to explain this two-sided trade the import and export of the same product the same product. The aim of this study is to examine theoretical and empirical approaches of intra-industry trade. This study also aims to determine the importance of intra-industry trade in the international trade of Turkey with European Union, and to determine the country and product variables that affect the intra-industry trade rate. In the first pit of the study, theoretical and empirical approaches of intra-industry trade are examined within international trade theories, and intra-industry trade measurement methods are introduced. In the second prt, international trade between Turkey and the European Union is classified as industrial and non-industrial products according to the SITC Rev. 3 classification. Before the custom union and after the custom union periods of industrial and non-industrial products were examined in two groups. In order to measure intra-industry trade, the unadjusted Grubel-Lloyd index was used. In the third and last prt of the study, basing on the Germany results and using country variables and paper sector variables affecting intra-industry trade, sectoral variables were tested. The reason why Germany was taken as a sample is that it was determined to be the country with which the most intra-industry trade is examined the most. The paper sector was chosen because it was outstanding among products.