İşletmelerde duygusal zekanın üst kademe yöneticiler ile astları arasındaki çatışmalar üzerindeki etkileri
The effects of emotional intelligence on conflicts between managers amd subordinates in business
- Tez No: 143822
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDE DUYGUSAL ZEKÂNIN ÜST KADEME YÖNETİCİLER İLE ASTLARI ARASINDAKİ ÇATIŞMALAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Mahmut AKIN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2004 Danışman: Prof. Dr. Celil KOPARAL İnsanın kendini keşfetme yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olan duygusal zekâ kavramının kökleri çok eskilere uzanmasına rağmen, ilk olarak 1990 yılında telaffuz edilmiş ve 1995 yılında popülarite kazanmıştır. Duygusal zekâ kavramı, yalnızca sözel ve sayısal birtakım yetenekleri değerlendiren klasik zekâ yaklaşımlarına karşı çıkmıştır. Sözel ve sayısal yeteneklerin, insanların yetenek yelpazesinde çok sınırlı bir alanı oluşturduğunu ve insanın hayattaki başarısını belirlemek gibi bir iddiaya asla sahip olamayacağını ifade etmiştir. İş hayatında duygusal zekânın, insanın başarıya ulaşmasında, klasik zekânın temsilcisi olan IQ'dan çok daha büyük bir öneme sahip olduğu pek çok araştırma tarafından doğrulanmıştır. Bu çalışmada, duygusal zekânın, işletme yöneticilerinin, zamanlarının önemli bir bölümünü ayırdıkları çatışmalar konusundaki etkileri değerlendirilmiştir. Kayseri'deki, 50 kişi ve daha fazla eleman çalıştıran firmaların yöneticileri üzerinde yapılan çalışmada özellikle, yöneticilerin duygusal zekâlarının astlarıyla yaşadıkları çatışmaların çözümündeki yöntem tercihlerine nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yöneticilerin duygusal zekâları ile işbirliği ve uzlaşmaya dayalı çatışma çözüm metotları arasında pozitif yönlü, güç kullanma ve kaçınma metotları arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre duygusal zekâsı yüksek yöneticilerin astlarıyla yaşadıkları çatışmaları çok daha etkin bir şekilde çözmeleri beklenebilir. Dolayısıyla işletmelerin çok daha sıcak ve problemsiz bir yapıya kavuşturulmasında duygusal zekânın önemi görülebileceği için yönetici seçiminde duygusal zekânın dikkate alınması ve yöneticilere duygusal zekâ eğitimi verilmesi konusu gündeme gelecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE EFFECTS OF EMOTIONAL INTELLIGENCE ON CONFLICTS BETWEEN MANAGERS AND SUBORDINATES IN BUSINESS Although the roots of the concept emotional intelligence, an important milestone on mankind's journey in its discovery of self identity, dates back to ancient times, it first appeared in 1990 and gained widespread popularity in 1995. Emotional intelligence is different from traditional intelligence in that while traditional intelligence rests on the evaluation of only some verbal and numerical skills, emotional intelligence rests on the understanding that verbal and numerical skills cover only a minor part in the man's range of skills and that they can never be expected to play a significant role in determining one's success in life. It has been verified by many studies that the impact of emotional intelligence on the success in business life is much more important than that of the traditional concept IQ. In this study, the effects of emotional intelligence on the conflicts in the business environment for which the managers spend most of their time are examined. A study is carried out on the managers of large scale firms in Kayseri with the purpose of finding out the relationship, if any, between the emotional intelligence of the managers and the course of action they adopt for overcoming the conflicts between them and their subordinates. The results indicate that there is a positive correlation between the managers' emotional intelligence and courses of action based on cooperation and compromising, but a negative correlation between the use of force and avoidance. According to these results, it is likely that managers with high emotional intelligence would effectively resolve the conflicts that they have with their subordinates. Given the significance of the emotional intelligence in establishing a peaceful working environment, it will certainly be worthwhile to take into account the emotional intelligence of the people in assigning them to managerial posts and to design educational programs for improving their emotional intelligence.