İşgören niteliği ve üretim süreci açısından haber sitelerinin basın etiği kurallarını uygulayabilme yeterliliği: Türkiye'de internet üzerinden yayınlanan haber sitelerinin editörleriyle bir anket çalışması
The Efficiency of news sites in order to apply journalism ethics codes from the perspectives of production process and workers'quality: A questionnaire on Turkish news sites editors
- Tez No: 143827
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Gazetecilik, Journalism
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 291
Özet
DOKTORA TEZ OZU İŞGÖREN NİTELİĞİ VE ÜRETİM SÜRECİ AÇISINDAN HABER SİTELERİNİN BASIN ETİĞİ KURALLARINI UYGULAYABİLME YETERLİLİĞİ: r Türkiye'de İnternet Üzerinden Yayınlanan Haber Sitelerinin Editörleriyle Bir Anket Çalışması Halûk BİRSEN Basın Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2004 Danışman: Doç. Dr. Halil İbrahim Gürcan İşgören niteliği ve üretim süreci açısından haber sitelerinin basın etiği kurallarını uygulayabilme yeterliliğinin araştırıldığı bu çalışmada, Türkiye'de internet üzerinden haber yayınlayan sitelerin sorumlularına uygulanan bir anketle, Türkiye'deki internet haberciliği ve internet habercisi tanımlanmış, etik sorunlar, ve bu sorunların kaynakları belirlenmiştir. Elde edilen veriler, yasal bir zemini bulunmayan internet haberciliğinin, giderek bir sektöre dönüştüğünü, çalışanlarının ağır bir iş yüküne sahip olduğunu ortaya çıkarmış, az soyda işgörenle yapılan haber sitesi içeriği üretiminin sorunların temel kaynağı olduğunu göstermiştir. Bu sorunlar, internet haberciliğinin yasal bir zemininin olmaması, internet habercilerinin yasal bir dayanağının olmaması, etkileşimli uygulamalar için işgören bulundurulmaması, yeni ortama ilişkin etik sorunların tanımlanmamış olması ve etik standartların belirlenmemiş olması, izlerkitlenin zararlı ve saldırgan içeriğe karşı korunması sorunu, izlerkitle bilgilerinin ticari bir değer taşıması, haber üretimi ile reklam toplama ve gelir getirici uğraşlar arasında ki sınırın belirsizliğidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE EFFICIENCY OF NEWS SITES IN ORDER TO APPLY JOURNALISM ETHICS CODES FROM THE PERSPECTIVES OF PRODUCTION PROCESS AND WORKERS' QUALITY: A Questionnaire on Turkish News Sites Editors Halûk BİRSEN Graduate Department of Journalism Anadolu University Social Sciences Institute, March 2004 Advisor: Assoc. Prof. Dr. Halil İbrahim Gürcan In this research, the efficiency of news sites, in order to apply journalism ethics codes from the perspectives of production process and workers' quality was tried to analysed. In order to reach this goal, a questionnaire was designed to describe news sites and internet journalist in Turkey and to find out the reasons of ethical problems. This questionnaire was applied to responsible persons of internet news sites in Turkey. Outcomes of this research show that, internet journalism is getting to be a big sector in Turkey, although it doesn't have its own legal regulations yet; internet journalism labors are working under very heavy conditions; and news site content produced by a very few labors is the main reason of the ethical problems. As a result of this research, the ethical problems in internet journalism are: There is no legal regulations on internet journalism workers; there are no workers for interactive applications; ethical problems have not been described yet there are no ethical standarts for this new medium; protection of internet users against harmful and aggressive content; personal information of internet users started to have a commercial value; and vagueness of borders on news production, getting advertisements and the other terms of income.