Kararlı dağılıma göre portföy analizinin incelenmesi ve İMKB'de bir uygulama
Investigation of portfolio analysis under the stable distribution and an application at ISE
- Tez No: 143826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU KARARLI DAĞILIMA GÖRE PORTFÖY ANALİZİ' NİN İNCELENMESİ VE İMKB'DE BİR UYGULAMA Nesrin Esen " fşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2004 Danışman: Yrd. Doç. Dr. N. Kemal Erdoğan Bu çalışmada menkul kıymet getiri dağılımları, normal-olmayan kararlı dağılımların menkul kıymet getirilerine uygunluğu ve kararlı portföy analizi incelenmiştir. Menkul kıymet getirilerinin normal dağılımdan olan sapmaları nedeniyle, getiri serilerinin alternatif dağılımlar yardımıyla modellenmesi üzerinde durulmuş ve menkul kıymet getirilerine kararlı (normal-olmayan) dağılımların uygunluğu araştırılmıştır. Menkul kıymet getiri dağılımının normal dağılıma uygun olmaması, normal dağılım varsayımı altında oluşturulan Markovvitz Ortalama- Varyans modelini geçersiz kılmaktadır. Bu nedenle menkul kıymet getirilerine uygunluk gösteren karalı dağılım kabulü altında oluşturulan Kararlı Portföy Analizi yatırımcıların sahip oldukları portföylerin getirişi ve riski hakkında daha doğru sonuçlar vermektedir. Çalışmada öncelikle Portföy Teorisi, Ortalama- Varyans Analizi, menkul kıymet getirilerinin sahip olduğu istatiksel ve dağılımsal özellikler, alternatif menkul kıymet getiri dağılımları, kararlı (normal-olmayan) dağılımlar ve kararlı portföy analizi incelenmiştir. İMKB 100 endeksinde yer alan 15 hisse senedine ait günlük getiri serilerinin kararlı dağılıma uygunlukları incelenmiştir. Kararlı dağılım ve normal dağılım kabulleri altında, ortalama-varyans analizi ve kararlı portföy analizine göre oluşturulan portföylerin yapısının birbirinden farklı olduğu bulunmuştur. Her iki dağılım kabulü altındaki bu portföylerin riske maruz değer yöntemiyle hesaplanan günlük kayıplarına göre ise, kararlı portföy analizine göre oluşturulan portföyün normal dağılım kabulüne göre oluşturulan portföyden daha az riske maruz kaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT In this study distributions of stock returns, fitting of non-normal stable distributions to stock returns and stable portfolio analysis are examined. Because of departures of stock returns from normal distribution, it is focused on modelling of return series with alternative distributions and searceh for appropriateness of non-normal stable distributions to stock returns. Since the distribution of stock returns is not appropriate to normal distribution, Markowitz's mean-variance model is not valid. Hence stable portfolio analysis that has been formed under stable distribution assumption gives more more accurate results about expected return and risk of investor's portfolios. In study primarily Portfolio Theory, Markowitz's mean-variance portfolio analysis, statistical and distributional properties of stock returns, alternative distributions of stock returns, stable (non-normal) distributions and stable portfolio analysis are examined. Appropriateness of daily returns of 15 stocks that are found in ISE 100 index to stable distributions is examined. Under assumptions that stock returns have distributed stable and normal, structure of portfolios that have been formed according to mean-variance analysis and stable portfolio analysis are different from each other. Under the both assumption, daily looses of these portfolios are calculated by value-at-risk method. It is found that risk of stable portfolio is much less than the risk of portfolio which is formed under normal assumption.