Güneydoğu' da terör ve Türkiye Cumhuriyeti' nin yürüttüğü mücadele (1984-2000)
Terror in Southestern region and the struggle conducted by the Turkish Republic (1984-2000)
- Tez No: 143867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 497
Özet
ÖZET Bu çalışmada temel amaç, 1984 yılı Ağustos ayında Güneydoğu Anadolu'da yer alan Eruh, Şemdinli, Şırnak baskınlarıyla eylem safhası başlatılan bölücü maksatlı terör olaylarına yönelik olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yürüttüğü mücadeleyi ortaya koymaya çalışmaktır. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde terör ve terörle ilgili literatüre girmiş olan kavramlara ilişkin tanım ve değerlendirmelere yer verilerek, bu kavramlardan en çok önem arzeden etnisite kavramının ele alınışı irdelenmiş, çalışmaya konu olan Güneydoğu Anadolu'da yaşayan insanların etnik kökenleri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde terörle ilgili evrensel ve milli hukuk kuralları ele alınmış, terörle mücadelenin hukuksal çerçevesi belirlenmeye çalışılmıştır. Öte yandan Türkiye'de terörün tarihi gelişim süreci içerisindeki seyri, Türkiye'de terörün sebepleri, Türkiye'de terörün oluşumuna katkı sağlayan sosyal, kültürel nedenler ve ekonomik durum ile, terörle mücadele usûl ve yöntemlerinin yanında, mücadelenin değişik evrelerinde değişik kişi ve kurumlarca terörle mücadelede başarılı olunmasına yönelik ileri sürülen çözüm önerileri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde PKK'nın amacı ve faaliyetlerinin gelişimi ele alınmış, akabinde terörle mücadelenin aşamaları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yürüttüğü bu mücadelenin askeri, sosyo-kültürel, ekonomik yönleri ve terörle mücadelede izlenen strateji ve terörle mücadelenin gelişimi ile terörle mücadelenin fiziki boyutunun yanında, psikolojik harekat konusu üzerine eğilinmiştir. Dördüncü bölümde, PKK'nın Abdullah Öcalan'ın yakalanması sonrasındaki durumu ve siyasallaşma faaliyetleri ile buna bağlı olarak yeni kuruluş yapısı ve terör sorununun etnik bir sorun haline gelmesi ele alınmıştır. Bu bölümde PKK ile mücadele için öngörülen yöntem ve uygulamalar başlığı altında; terörün genel kolluk kuvvetlerince kontrol altma alınması ve OHAL uygulamasının kaldınlmasının yarımda ve PKK'nın siyasi alandaki faaliyetlerine bağlı olarak geliştirilmesi öngörülen stratejilere değinilmiş ayrıca PKK ile mücadelenin farklı boyutları olan“Köye Dönüş ve Rehabilitasyon”Projesi, Geçici Köy Koruculuk (GKK) Sistemi ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ana hatlarıyla incelenmesini müteakip, terörle mücadelenin uluslararası siyasi boyutu değerlendirilerek Türkiye'nin Irak-Kuzey Irak politikası incelenmeye çalışılmış, bilahare Kopenhag Kriterleri doğrultusundaki uluslararası baskılar ortaya konmaya çalışılarak, AB Projesinin Şark Meselesi Bağlamında Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The principal object of this study is to try to illustrate the struggle conducted by the Turkish Republic against the separatist acts launched in August 1984 by attacks in Eruh, Şemdinli and Sunak, situated in southestern anatolian region. In the first part of the study, we focused on definitions and evaluations on terror and concepts relating to terror, tried to concentrate on the concept of etnicity, the most important term of these and to examine ethnic origins of the people living in southeastern anaolian region. In the second part, we examined the universal and national law rules and tried to determine the juridical frame of the struggle against terror. On the other hand we also focused on causes of terror in Turkey, on the long historical processus of developpement of terrorism, on social, cultural and economic conditions which contribute to terrorist acts, on methods of struggle against terror, and on propositions of solutions advanced by divers persons and institutions during different stages for the success of this struggle. In the third part, we examined the aim of PKK and the developpement of its acts, subsequently phases of the struggle against terror, economic, socio-cultural and military aspects of this struggle endowed by Turkish Republic, the strategy pursued in this struggle, the developpement of this struggle and the psychological operations. In the fourth part, we examined the situation of PKK after the apprehension of Abdullah Öcalan and the initiatives of politisation subsequent to the new structure of formation and the transformation of terror problem into ethnic problem. Under the title of methods suggested for struggle against PKK and applications, we tried to explicate strategies suggested to develop in response of the acts of PKK in political area, after the control of terror by general armed forces and abolition of the state of urgency. We also tried to illuminate the Project of Southeastern Anatolia, different dimensions of struggle against PKK as“Project of Return Home and Rehabilitation”and the“System of Provisional Village Guard”. After this we evaluated political dimension of international struggle against terror, Turkish policy about Iraq and northern Iraq. We tried to explicit international pressions related with Copenhague criterias and analyze the EU Project in connection with the Orient problem.