Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneğinde hastahane organizasyonu içerisinde hekim-hemşire ilişkisinin çatışma ve güç ilişkileri açısından analizi: Sosyo-ekonomik düzeyin,eğitimin, cinsiyet ve çalışma süresinin etkileri
The analysis of physician-nurse interaction in respect of conflict and power relations in the hospital organization the case of Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Influences of social-economical level, education, gender and working period
- Tez No: 143866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Health Care Management, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacını hastahane organizasyonu içinde hizmetlerin yürütülmesi sürecinde hekim hemşire etkileşiminde yaşanan çatışmalar ve bu süreçte hekimler tarafından kullanılan güç türlerinin ne olduğu; çatışma-güç ilişkilerine etki eden faktörlerin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu amaçla araştırmada, öncelikle çatışma olgusu ve hizmetlerin yürütülmesi sürecinde ortaya çıkan hekim-hemşire meslek grubuna özgü çatışma türleri ele alınmıştır. Ayrıca, güç olgusu ve mesleğin icrası sürecindeki etkileşimlerde kullanılan güç türleri ele alınmıştır. Araştırmada, hekim-hemşire meslek grubu etkileşiminde çatışma ve güç ilişkilerine sosyo-ekonomik düzeyin, eğitimin, cinsiyetin ve çalışma süresinin etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, her iki meslek grubunun hizmetlerin yürütülmesi sürecinde yaşadıkları çatışma ve güç ilişkilerinin nedenlerine dair açıklama getirilebilmesi için Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde her biri için ayrı olarak düzenlenmiş soru kağıdı, anket uygulanmıştır. Bunun yanında, hekim ve hemşirelerle“odak grup”görüşmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The objectives of this research are the conflicts experienced within interactions between doctors and nurses and determining the power types which the doctors use during the execution of services and to examine the conflicts and power relations form which the factors affecting With this aim, firstly, the fact of conflict and conflict types, particularly belonging to doctor-nurse profession groups, coming out within the execution process of services was dealt with. Furthermore, the fact of power and power types used in interactions within the execution process of profession was studied. In the research, the influences of social-economical level, education, gender and working period on the conflicts and power relations in the interactions of doctor-nurse profession groups and were tried to be determined. For this aim, a questionnaire, prepared separately for each profession group, were conducted in Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi in order to bring an explanation regarding the reasons of conflicts and power relations both profession groups experience within the execution process of services. Moreover, the“focus group”interviews with doctors and nurses were done.