Reklam yazarlığı ve yaratıcılığı üzerine bir profil araştırması
A Profile research on copywrites and advertising creativity
- Tez No: 143876
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Haluk Gürgen Bu çalışmanın temel amacı, reklam yazarlarının profil özelliklerinin belirlenmesidir. Jteratürde bir reklam yazarının taşıması gereken özellikler, alması gereken eğitimler, iangi konularda tecrübe sahibi olması gerektiği veya yaratıcılığını nerelerden Deslemediği konusunda üzerinde uzlaşılmış görüşler bulunmamaktadır. Bu noktadan hareketle, reklam yazarlarının profilinin çıkartılması için betimsel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Reklamcılar Demeği'ne üye olan reklam ajansları içerisinden oluşturulan ömeklem çerçevesinde, anket reklam yazarlarına uygulanmıştır. Toplam 35 reklam ajansından 100 reklam pazarına uygulanan çalışmanın verilerin çözümlenmesi aşamasında frekans ve japraz tablolardan yararlanılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, reklam yazarlığı genellikle kent soylu gençler :arafmdan yürütülen, erkeklerin ağırlıklı olarak bulunduğu bir meslek dalıdır. Reklam /azarları sektörün varolan yapısı içinde, yaratıcı üretim alanında yeterince özgür almadıklarını ve etkin rol oynayamadıklarını belirtmişlerdir. Reklam yazarlarının 3nemli bir bölümünün kariyerlerinin devamı hakkında çeşitli şüpheleri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the profile of copywriters. Generally here are no agreements on the literature about the skills or the education criteria that he copywriters must have. The fields that they improve their creative abilities are ilso unknown. The design of the study was based on upon the general survey method. 100 Copywriters working in 35 advertising agencies that are the members of Advertising association answered the survey. This study is a descriptive one. Frequency tables md cross tabs were used to analyze the data. Results show that copywriters are generally bourgeois young males. Copywriters' 'iews show that they don't have enough freedom on the creative production process. Results also show that the copywriters have uncertain ideas about their business careers.