Bilecik'te Türk dönemi hanları (13.-19. yüzyıllar)
The Carvansarais of the Turkish period in Bilecik (13.-19. centuries)
  1. Tez No: 143877
  2. Yazar: ALİ GERENGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ALTINSAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BİLECİK'TE TÜRK DÖNEMİ HANLARI (13. 19. Yüzyıllar) Ali GERENGI Sanat Tarihi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2004 Danışman: Doç. Dr. Erol ALTINSAPAN Anadolu coğrafi konumuyla tarihin çok erken dönemlerinden itibaren Doğu ile Batı arasında önemli bir yere sahiptir. Anadolu'da tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan yolların oluşmasında arazinin topografik yapısının çok daha belirleyici olduğu anlaşılmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan ana yol güzergahlarının zaman içerisinde politik ve ekonomik koşullara göre değişim göstermekle birlikte bazı güzergahlar önemlerini korumuşlardır. Anadolu Selçuklu döneminden itibaren Anadolu'da ki önemli kentleri birbirine bağlayan ana ticaret yollan üzerinde çok sayıda kervansaray inşa edilmiştir. Bu imar faaliyeti Osmanlı Döneminde de devam etmiştir. Bilecik Marmara Bölgesi, İç Anadolu, Karadeniz ve Batı Anadolu'ya devam eden önemli yolların kavşağında yer alır. Araştırma konumuzu oluşturan Vezir Han, Taş Han ve Büyük Kervansaray Osmanlı Döneminde İmparatorluğun sahip olduğu topraklarda inşa edilen çok sayadaki hanlardan bazılarıdır. Araştırma konumuz içerisinde ele aldığımız bu yapılar bölgede canlı bir ticaret yasanıma işaret etmektedir. Tespit edilen yapılar Osmanlı döneminde inşa edilen diğer hanlarla plan, mekan organizasyonu ve malzeme teknik açıdan paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Geographical position of Anatolia has an important place between East and West from the early period of history. In Anatolia, main roads which had been emerged within history seemed more dependent to the topographical structures of landscape than the other factors. Although the importance of the most of major high- way routes fluctuated according to the changing conditions of political and economical stuctures of their eras, some of them have kept their status. From the beginning of Anatolian Seljuk period, many monumental caravanserais had been erected on the major commercial roads that linking important cities in Anatolia. This process continued to Ottoman period. Bilecik province had been centered on the junction of the main arter from Marmara to inner Anatolia, Black Sea Region and Western Anatolia. Vezirhan, Taşhan and han in Bilecik, as the focus of this study, are some of the commercial buildings had been constructed during Ottoman periods in the territory of the Emperium. These bulding as the indicators of a vivid commercial life shows the similarities with the other buildings of the same era as in plan details, spatial organizations and material-tecniqiues.