Depremde aile-devlet ilişkileri: Politikaların ve uygulamaların niteliği üzerine bir araştırma
Relation of family-state concerning earthquake: A research on characteristics of policies and implementation
  1. Tez No: 143875
  2. Yazar: SERAP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ULUĞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ill ÖZET 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri çok geniş bir alam etkilemiş ve bu coğrafyada çok sayıda yapıların yıkılmasına yada ağır hasar görmesine, binlerce insanın hayatım kaybetmesine, onbinlerce insanın yaralanmasına ve yüzbinlerce insanın evsiz kalmasına neden olmuştur. Bireyleri etkileyen afet koşullarının hiç kuşkusuz aileleri de olumsuz yönde etkilediği, hatta ailelerde parçalanmalara ve çözümlemelere yol açtığı söylenebilir. Sosyal hizmet mesleğinin nihai hedefi bireyin, ailenin işlevselliğini arttırmaktır. Aile politikalarında da temel hedef ailenin işlevselliğini arttırmaktır. Bu nedenle aile politikaları ile sosyal hizmet mesleği arasında önemli bir bağlantı bulunmaktadır. Deprem yaşamış ailelere oluşturulacak aile politikalarında temel parametreleri (sağlık, sosyal güvenlik ve sosyal yardımlar, istihdam, konut, sosyal hizmetler ve bilgilendirme hizmetleri) dikkate alarak deprem öncesi, sırası ve sonrasına göre düzenlemeler yapılabilmesi mümkündür. Özellikle deprem yaşamış ailenin; temel fonksiyonlarında bozukluklar olduğunu varsaydığımızda bu ailenin korunması ve güçlendirilmesi için temel parametreler ışığında yeniden aile politikalarının düzenlenmesi, sosyal devlet anlayışı içinde yapılması gereken öncelikle görevlerden biri olduğu söylenebilir. Araştırmada, Türkiye'de deprem yaşamış ailelerin gereksinimleri ile ilgili mevcut durumu ortaya konulduktan sonra, ailelerin gereksinimlerini karşılamak için buldukları çözüm yollan, beklentileri ve ailelerin kendileri ile ilgili düzenlemeler hakkında ne kadar bilinçli olduklarım ortaya koymaya çalışılarak, bir mevcut durum analizi yapılmıştır. Buna göre araştırmanın modeli tekil tarama modeli olarak belirlenmiştir. Bu araştırma 12 Kasım 1999 tarihinde Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesinde bulunan deprem yaşamış aileler ile yapılmıştır. Bu araştırmada verileri toplama aracı olarak görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formundan edinilen verilerle, SPSS 1 1.5 programı aracılığıyla frekans ve yüzde tabloları oluşturulmuştur.IV Araştırmanın sonuçlarına baktığımızda ailelerin sağlık hizmetleri ile ilgili en önemli gereksinimlerinin çevre-gıda temizliği ve psikososyal destek hizmetleri; sosyal yardımlar konusunda gıda, giyecek ve para gereksinimi; istihdam konusunda ise Kaynaşlı'da böyle bir gereksinimin olmadığı ama bu konunun deprem yaşamış aileler için önemli olduğu; konut konusunda en önemli ihtiyacın ev olduğu; sosyal hizmetlere ilişkin gereksinimleri arasında ilk sırada öğrenci bursu yer almakta ve son olarak da depremle ilgili bilgilenmeye ilişkin gereksirıimlerinin deprem öncesi ve sonrası göz önünde bulundurularak sorulan soruda deprem yaşadıktan sonra bilgi alma ihtiyaçlarında az da olsa bir artış olduğu belirlenmiştir. Araştırmada sağlık, sosyal yardımlar, konut, bilgilenme gereksinimlerini devletten karşıladıkları; sosyal hizmetler ile ilgili gerelcsinimlerini sivil toplum kurumlarından ve istihdam gereksinimlerini ise geleneksek kurumlardan karşıladıkları tespit edilmiştir. Sağlık hizmetlerinden, sosyal yardım hizmetlerinden, konuta ilişkin hizmetlerden, depremle ilgili bilgilendirme hizmetlerinden ailelerin memnun olduğunu, istihdam hizmetleri ve sosyal hizmetlere ilişkin fikir beyan etmedikleri belirlenmiştir. Ailelerin varolan hizmetler ve yasal düzenlemelerle ilgili bilinç düzeylerine bakıldığında, ailelerin büyük çoğunlunun sağlık ve konut hizmetlerinden haberdar olduğu, sosyal yardımlar, sosyal hizmetler, istihdam ve bilgilendirme hizmetlerinden haberdar olmadıkları görülmüştür. Son olarak da varolan hizmetlerden ve sorunlardan yola çıkılarak, deprem yaşamış ailelere yönelik aile politikaları ve sosyal hizmet disiplini içinde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Earthquakes of August 17 and November 12 of the year 1999 effected significantly large area and it is known that it has caused collapse or severe destruction on several buildings, loses of several lives, injury of tens of thousands, and has left hundreds of thousand homeless. Without any doubt, the disastrous conditions effecting people also effect negatively the families, even causing resolutions and disintegration of families. Ultimate goal of social work profession is to increase the functionality of both the individual and family. The main goal of family policies is also to increase the functionality of the families. Therefore, a close relation exists between social work profession and family policies. It is possible to establish the regulations based on pre-earthquake, during and post-earthquake conditions taken the basic parameters (health, social security, social aids, employment, housing, social work, and information services) into consideration in family policies toward the families experienced the earthquakes. Especially assuming the fact that the family experienced the earthquake had some kind of functional disorders, it can be well said that family policies should be reorganized in a social state perception to protect and strengthen this family. In this research, following the statement of current conditions about the necessities of families experienced the earthquakes, a current state analysis was carried out by stating the solutions created by the families toward these necessities and their expectations, and stating also how well they are conscious about the regulations related to them. Therefore, research model was determined as single scanning model. This research was carried out on the families in Kaynaşlı Town of Düzce Province experienced the earthquake on 12 November 1999. In this research, interview forms were used to gather the information. Frequency and percentage tables were created by the SPSS 11.5 for Windows with the data obtained from the interview forms.VI Based on the results of the research, it was determined that the most important necessity for the health services were environment-food cleanliness and psychological support services; food, clothing and money for social supports; even though the were not a problem about employment in Kaynaşlı Town, employment was an important issue for the families experienced an earthquake; the most urgent necessity for accommodation was a house to live; student scholarships were taking the first place about the social work; and finally based on the question ask by considering the pre and post earthquake, the information acquirement increased small amount after experiencing the earthquake. In this research, it was also determined that the necessities of family of health, social aids, housing and information were supplied by the state; the necessities about the social work were provided by non-governmental organizations; and the needs for employment was supplied by traditional institutions. It was inferred that families were satisfied with the health services, social aid services, housing services, information services about earthquakes and they haven't stated an idea about employment services and social work. When we consider the consciousness levels of the families about currently available services and legal regulations, we have seen that most of the families were informed about health and housing services but they were not familiar with the social aids, social work, employment and information services. Finally, moving from the currently available services and current problems, the proposals were made about the social services and family policies toward the families experienced an earthquake.