Yüzey üzerinde anlatım biçimi olarak gölge
Shadow: A from of description on surfaces
- Tez No: 143896
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVEND KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YÜZEY ÜZERİNDE ANLATIM BİÇİMİ OLARAK GÖLGE ŞEYDA AYLİN GÜRSES Sinema Televizyon Anabiiim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2004 Danışman: Prof. Dr. Levend KILIÇ İnsanoğlu toplumsal yaşam içindeki pek çok konuyu doğadan yaptığı gözlemler sonucu bulmuş ve algısını yönlendirerek düşüncelerini oluşturmuştur. Sahip olunan düşünceler ve yaşama bakış ile, bu gözlemler çok çeşitli yöntem ve tarzlarda yansıtılmıştır. Kendini ifade etme, kalıcılık endişesi ve kaybetme korkusu ile insanoğlu algıladığı dünyayı ve kendi gerçeklerini yüzey üzerine resmetmiştir. Doğada yaptığı gözlemler sonucunda güneşin hareketlerine bağlı olarak nesneler üzerinde ışıklı ve gölgeli alanlar gözlemleyen insanoğlu, hem gerçeği olduğu gibi yansıtma kaygısı taşıdığı dönemlerde, hem de gerçeği kendi iç süzgecinden geçirerek, kendine göre yorumlamayı tercih ettiği dönemlerde, anlatımını vurgulamak, pekiştirmek, etkin kılmak ve güçlendirmek adına, ışıklı-karanlık alanları belirtmeye önem vermiş; yani gölgeye başvurmuştur. Bu çalışmada, ışık ve gölgenin doğadaki varlığı ve insan hayatında bir anlatım aracı olarak yer almasının anlatıldığı birinci bölümün ardından gölgenin algılanması, görme eylemi ile algı arasındaki ilişki ve en önemlisi gölge bilinçaltı birlikteliği incelenmektedir. Tüm bu bilgilerin ışığında, ışık ve gölgenin inceleneceği yüzeyler olan resim, fotoğraf ve filmin her biri sanat olarak gölgeyle ilişkilerinin ardından, örnekler dahilinde irdelenmektedir. Sonuç olarak denilebilir ki gölge, diğer görsel estetik öğelerde olduğu gibi, yüzey üzerinde tek başına değil, diğer öğelerin de birlikteliğiyle ortaya çıkar fakat sonrasında kendi başına bir anlatım aracı olarak varlık gösterir. Gölge diğer görsel estetik öğelerde olduğu gibi, yüzey üzerinde resmeden kişi için, düşünce ve duygularım açıklama, yorumlama ve pekiştirme aracıdır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT SHADOW: A FORM OF DESCRIPTION ON SURFACES ŞEYDA AYLİN GURSES Department of Cinema and Television Anadolu University Graduate School of Social Sciences, 2004 August Advisor: Prof. Phd. Levend KILIÇ Men have found many matters in social life by making observations thus they directed their own perception and formed their thoughts. Since there are differing thoughts and outlooks on life, those observations and thoughts have been reflected with so many methods in many ways. Men have the sense of expressing themselves, fear of loosing and they need to be permanent; thus they have depicted the world they percieve and their own truth, on surfaces. As a result of natural observations, men discovered lighted and shadowed areas on objects. Both, during periods in which they tried to reflect reality as it is and periods they prefered to interpret reality; men used shadow in order to emphasize, intensify, activate and strenghthen the depiction. First chapter of this study has been dedicated to presence of light and shadow in nature and their state as a tool of depiction in human life. Following chapter discusses the shadow perception, relationship between seeing and perception and most important of all the stnergy between shadow and subconscious. Upon those with the last chapter, surfaces like art, photography and film have been examined accompanied by specially chosen examples. As a result it can be said that like other visual aesthetics elements, shadow appears on surfaces not all by itself but by the help of other elements. However it exists on it's own afterwards. Like in other visual aesthetics elements, shadow is a tool, all by itself, for expressing, interpreting and reinforcing thought and feelings.