Çamaşır mandalı üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis on laundry latch
  1. Tez No: 605361
  2. Yazar: OLCAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nesne, geçmişten günümüze kadar birçok toplum ve birey tarafından günlük ihtiyaçlarını kolaylaştırma ve özel mekânlar yaratma içgüdüsü ile yapılmış ve tasarlanmıştır. Nesnelerin bireyler üzerinde çeşitli izlenim ve etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nesneler, sanatçılar üzerinde de duyusal izlenimler bırakmış ve onlara, eser üretiminde ana unsur olmuştur. Bu araştırmanın amacı, günlük kullanım nesnesi olan çamaşır mandalını imge yolu ile resimsel bir değere dönüştürmektir. Burada nesnenin önemini izleyiciye aktarmak hedeflemiş ve araştırma sürecinde çeşitli kitap, dergi, makale ve internet kaynağından yararlanılmıştır. Tez kapsamında nesne kullanan Batılı sanatçılar incelenmiş ve bu bağlamda, nesnelerin sanatçıların bulunduğu toplum ve çevresel etkiler ile birlikte geliştiğini ve sanatçının duyuları ile ifade bulduğu gözlemlenmiştir. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmuş olup, birinci bölümde problem durumu, amaç, önem, yöntem, sayıltılar ve sınırlılıklara değinilmiş, ikinci bölümde nesnenin tanımları üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde batı resim sanatında sanatçıların nesne kullanımları incelenmiş ve son bölüm olan dördüncü bölümde ise araştırmacı tarafından yapılan on üç uygulama üzerinde çözümlemeler yapılmıştır. Bu bağlamda ulaşılan sonuçlar ise sonuç bölümünde verilmiştir. Yapılan taramalar ile birlikte çamaşır mandalı nesnesi ana unsur olarak seçilmiş ve çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalarda soyut bir yüzey kullanılmış ve mandallar yüzeyde sayılı bir şekilde yerleştirilmiştir. Uygulamaların genelinde var olan mandal imgesi üzerinde soyutlamalar yapılmıştır. Tuval yüzeyi kullanılırken çeşitli bölmelere ayrılmış bu tip örneklerle çeşitlilik arttırılmıştır. Nesne kavramının yaşamımızdaki yeri ve bireyde oluşturduğu derin ve yüzeysel duyguları soyut bir anlatım biçimi ile buluşturarak eserler üretilmiştir. Uygulamalar plastik ve üslup açısından düşünüldüğünde mandal nesnesi ile araştırmacı tarafından bir imge oluşturulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The object has been designed and built by many societies and individuals from the past to the present day with the instinct of facilitating their daily needs and creating special spaces. It is known that objects have various impressions and effects on individuals. These objects also left sensory impressions on artists and became the main factor in the production of works. The aim of this research is to convert the clothes peg, which is the object of daily use, to a pictorial value by way of image. Here, the aim of the object to convey the importance of the audience and a variety of research, books, magazines, articles and internet resources were used. Western artists using objects on the counter have examined and in this context, the mechanisms of objects are developing together with the community and environmental influences. This thesis consists of four chapters. In the first part, the problem situation, purpose, importance, method, assumptions and limitations are discussed. analyzes were made on thirteen applications. The results reached in this context are given in the conclusion section. Together with the screening, the latch object was selected as the main element and various applications were made. In these embodiments, an abstract surface is used and the latches are arranged on the surface in a numbered manner. Abstraction has been made on the image of the pegs that exist throughout the applications. When using the canvas surface, this type of specimen was divided into several compartments to increase diversity. Works were produced by combining the place of object concept in our lives and deep and superficial feelings created by the individual with an abstract expression style. When the applications were considered in terms of plastic and style, the latch object and the researcher wanted to create an image.