Path analizi ve bir uygulama denemesi: Gelişmişlik düzeyini etkileyen faktörlerin analizi
Path analyse and one application test: The analyse of the factors wich effect development level
- Tez No: 143895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURUCASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, gelişmişlik düzeyi üzerinde etkili olduğu düşünülen değişkenlerin etkilerini belirlemek amacıyla, Türkiye'deki 2000 yılının idari yapısı esas alınarak, 81 ile ilişkin verilerle yürütülmüştür. Gelişmişlik düzeyi bağımsız değişkeni olarak, gayri safi yurt içi hasıla değişkeni kullanılmıştır. Çalışmada bağımsız değişkenler arasında çoklu doğrusal bağıntı tespit edilmiş ve uygulamada path analizinin kullanılmasına karar verilmiştir. Çalışma sonucunda; ele alman 17 adet bağımsız değişken arasından stepwise regresyon yöntemi kullanılarak, kişi başına elektrik tüketimi, onbin kişiye düşen motorlu kara taşıtı sayısı, doğurganlık hızı ve imalat sanayiinde yaratılan toplam katma değer değişkenleri gelişmişlik düzeyi üzerinde anlamlı bulunmuştur. Bu değişkenlerin, gelişmişlik düzeyi üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini belirlemek için de path analizi kullanılmıştır. Bundan sonra yapılacak benzeri araştırmalarda, söz konusu dört değişkenin kullanılmasının araştırmanın sağlıklı olarak yapılmasına katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, is being done to determine the effects of the variables which are thought to be effected on the development level, and executed on the base of administrative structure of TÜRKİYE at 2000 by the datas regarding of 81 cities. Gross National Product variables are used as independent variable of the development level. In this study, multicollinearity is determined among the independent variables and the path analyse is been decided to be used on the application. At the end of the study, by the use of stepwise regression method which is choosed among 17 independent variables is found significant on the use of the electricity per capita, motor vehicle per 10 000 person, the rate of fecundity and on the total supplemantery value variables of development level, which are obtained from the.manufactured industries. The path analyse is also used to determine direct and indirect effects of these variables on the development level. It is concluded that, the use of these 4 variables on the similar research which are going to be executed after this study will make the research more accurate.