70<=Z<=90 bölgesinde bazı elementlerde fluoresans verimi
- Tez No: 1439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
-30- 0 Z E T Atom numarası 70 < Z < 90 arasındaki bazı ele mentlerin I alt tabakalarının fluoresans verimleri (^^»wp» ü)o) ve Coster - Kronig geçiş ihtimaliye tlerineCf-^jf^fpo) ait 1986 yılma kadar yapılmış olan deneysel ve teorik de ğerler tarandı. Bu değerler karşılaştırıldı, T T «2 ve u>t için Chen ve diğerlerinin hesapladıkla rı değerler ile deneysel değerler arasında uyuşma olduğu görüldü. Teorik Coster - Kronig geçiş ihtimaliye tlerinin genelde deneysel değerlerle uyuşmadığı görüldü. Daha iyi bir karşılaştırma yapılabilmesi için deneysel değerlere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
-31- SUMMARY L subshell experimental and theoretical values of fluorescence yields(u>,,w2lw~) and Coater-Kronig transition probabilities(f T2»^i3»^23^ » *ûa* ûave been made until 1986, were raked for some elements with atomic numbers 70 < Z £ 90. These values were compared with each other. There is a good agreement between the experimental and the theoretical values of u)p t3 calculated by Chen and co-workers. The values of theoretical Coster-Kronig transition probabilities are generally not in good agreement with the experimental values. Much more experimental information will have to be available a meaningful comparison of theory and experiment.