Fagot'un tarihsel gelişimi ve teknik kullanımı
The Historical development and technical usage of Bassoon
- Tez No: 143923
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYŞE GÜLRİZ GERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU FAGOTUN TARİHSEL GELİŞİMİ VE TEKNİK KULLANIMI Sabriye GÜLMEZ Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2004 Danışman: Öğr.Grv. Ayşe Gülriz GERMEN Bu çalışma 14. yüzyıldan günümüze kadar gelen tahta nefesliler grubunun tenor ve bas üyesi olan fagotun tarihsel gelişimini ve teknik kullanımım içerir. Fagotun atası olarak bilinen dulcian tek parça olarak yapılsa da günümüzdeki fagot dört parçadan oluşur. Modern orkestralarda fagot ailesi iki değişik boyutu ile yer alır; fagot ve bir oktav aşağısındaki kontrafagot. Geniş ses aralığı ve pes seslerde zengin, tizlerde ise dramatik olan ton çeşitliliği ile orkestranın çok yönlü ve önemli bir üyesidir. Transpozesiz bir enstrüman olan fagotun notaları fa veya tenor do anahtarında yazılır, sol anahtarı da ayrıca kullanılır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE HISTORICAL DEVELOPMENT AND TECHNICAL USAGE OF BASSOON Sabriye Gülmez Anadolu University The Institute of Social Scienes, April 2004 Supervisor Lecturer: Ayşe Gülriz GERMEN This study includes the historical development and technical usage of bassoon which has been both bass and tenor member of wind instruments since 14th century. Although Dulcian, which is known as an ancestor of bassoon, is formed of one piece, bassoon is built of four pieces at present age. The bassoon family takes place in modern orchestras with two different kind. These are bassoon and contra bassoon which is one octave lower than bassoon. By having great deal of variety which means having wide sound space and being rich in low sounds and dramatic in high sounds, bassoon is a talented and important wind instrument in orchestras. The bassoon is played without transposition, and its notes are written in bass clef or in the key of c. Somewhat apart treble chef is also used.