Gelişmekte olan piyasa İMKB'de yabancı yatırımcıların rolü ve Türk seryamey piyasasında aracı kurumların yabancı yatırımcılara bakış açısı üzerine uygulama
Emerging market the role of foreing investor at İstanbul Stock Market and and aplication upon viewpoint of agents institution at Turkish capital market about the foreing investor
  1. Tez No: 143930
  2. Yazar: BEDRİYE DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GELİŞMEKTE OLAN PİYASA İMKB'DE YABANCI YATIRIMCILARIN ROLÜ VE TÜRK SERMAYE PİYASASINDA ARACI KURUMLARIN YABANCI YATIRIMCILARA BAKIŞ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Bedriye DEĞİRMENCİ işletme Finansman Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü; Eylül 2003 Danışman: Prof. Dr. Güven SEVİL Dünya üzerinde bilgiye ulaşmanın maliyeti her geçen gün azalmaktadır.Bilgiye ulaşmanın maliyetinin azalması ve kapılarını yabancı sermayeye kapatan bir çok ülkenin I980Mİ yılların başından itibaren yabancı sermayeye kapılarını açmaları flnans literatüründe“Gelişmekte Olan Piyasa”kavramını oraya çıkarmıştır/Çalışmamızda Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu (İFC) verilerine göre Gelişmekte Olan Piyasa olarak tanımlan İMKB' deki yabancı sermaye portföy yatırımları incelenmişlir.Diğer gelişmekte olan piyasalar gibi İMKB' de, yabancı yatırımcılara yüksek risk ve geliri sunmaktadırlar.Çalışmamızda gelişmekte olan piyasa İMKB' deki yabancı yatırımcılar aracı kurumların gözüyle.yapılan anket çalışmasıyla incelenmiş ve istatistiksel sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EMERGING MARKET, THE ROLE OF FOREIGN INVESTOR AT ISTANBUL STOCK MARKET AND AN APLICATION UPON VIEWPOINT OF AGENTS INSTITUTION AT TURKISH CAPITAL MARKET ABOUT THE FOREIGN INVESTOR BEDRİYE DE?İRMENCİ MAIN SCIENCE BRANCH OF MANAGING FINANCE ANADOLU UNIVERSITY SOCIAL ARTS INSTITUTION 15/01/2004 ADVISOR : PROF. DR. GÜVEN SEVİL The cost of reaching the information in the world has been decreasing day by day. The decreasing cost of obtaining information and as of 1980's earl, the openning doors to foreign capital of many countries which they haven't had any relation with them have brougt to light concepts of the emerging market and the developed market at finance hiterature.In our age, according to the World Bank and Internaional Finance Company ( IFC ) data.The foreign portföy investments at Istanbul Stock Market called the emerging market have been examined.At Istanbul Stock Market like the emerging markets, the higher risk and income toward the foreign investors in respect to the other markets have been offered in our study. Istanbul Stock Market which is emerging market has been investigated in terms of foreign investor institution and the questionnaire taken im advance and the statistic results have been come out.