Firma değerinin tespitinde muhasebenin rolü, finansal oranlar ile firma değerleme yöntemlerinin ilişkisi ve Isparta Göller bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Göltaş) için bir uygulama
The Role of accounting to determine the firm value, the relations between firm value and financial ratios and an application for the Isparta Göller bölgesi Çimento Sanayi A. Ş.
- Tez No: 143931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ FİRMA DEĞERİNİN TESPİTİNDE MUHASEBENİN ROLÜ, FİNANSAL ORANLAR İLE FİRMA DEĞERLEME YÖNTEMLERİNİN İLİŞKİSİ VE İSPARTA GÖLLER BÖLGESİ ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GÖLTAŞ ) İÇİN BİR UYGULAMA EzgiMERKİT İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2004 Danışman: Doç.Dr.Saime ÖNCE Firma değerinin tespitinde amaç, faaliyeti devam eden bir firmanın sahip olduğu gerçek değeri ortaya çıkarmaktır. Firmanın çevreyle ilişkileri, şöhreti, ürettiği ürünlerin niteliği, sosyal ve ekonomik faktörlerin firmaya sağladığı yararlar, müşteriler ve rakip firmaların durumu gibi konular değer tespitinde dikkate alınması gereken unsurlardır. Firma yöneticileri, firma ortakları, borç verenler, potansiyel yatırımcılar, kamu ve yan kamu kurumlan firma değerlemesiyle doğrudan ilgilidirler. Firmaların işleyişiyle ilgili olarak ülkemizde mevcut yasal düzenlemeler, Vergi Usul Yasası, Türk Ticaret Yasası, Kurumlar Vergisi Yasası ve Sermaye Piyasası Yasası ile bu yasaların verdiği yetki uyarınca, ilgili kurumlar tarafindan yayımlanan Genel Tebliğlerle yapılmaktadır. Firma değerinin tespitinde, temel analizler ve/veya teknik analizlerden hareket edilerek sonuca varılmaktadır. Çalışmamızın esasını oluşturan temel analiz, üç esaslı faktörden meydana gelmektedir. Bunlar; - Ekonomik faktörler, - Endüstriyel faktörler,Ill - Firma ile ilgili faktörler olarak sıralanabilir. Firma değerinin tespitinde kullanılan yöntemler ise üç başlık altında toplanmaktadır: -Maliyet yaklaşımını temel alan yöntemler, -Gelir yaklaşımını temel alan yöntemler, -Piyasa yaklaşımını temel alan yöntemler. Firma değerinin tespitinde kullanılacak yöntemlerde, geçmişe ilişkin veriler ve geleceğe ilişkin öngörüler yanında, baza finansal oranlardan da yararlanılır. Firma değerinin tespitinde yararlanılabilecek finansal oranlar; likidite durumunu analiz eden oranlar, mali yapı analizinde kullanılan oranlar, çalışma durumunu analiz eden oranlar ve karlılık oranlan şeklinde gruplanabilir. Firmanın bir veya daha fazla dönemine ait mali tablolarında yer alan bilgiler esas alınarak hesaplanan finansal oranlar; firmanın bir bütün olarak incelenmesi, yorumlanması ve değerlendirilmesini sağlar. Bu açıdan bakıldığında finansal oranlar ile firma değerleme yöntemleri arasında kaçınılmaz bir ilişki söz konusudur. Dolayısıyla, değerleme yöntemleri uygulanırken, finansal oranlar vasıtasıyla firmanın geçmişteki durumu hakkında elde edilen veriler kullanılmak suretiyle bugün ve geleceğe yönelik tahminler yapılır. Çalışmamızın dördüncü bölümünde yer alan örnek firmamızda bu uygulamalara yer verilmiş ve bu ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE ROLE OF ACCOUNTING TO DETERMINE THE FIRM VALUE, THE RELATIONS BETWEEN FIRM VALUE AND FINANCIAL RATIOS AND AN APPLICATION FOR THE İSPARTA GÖLLER BÖLGESİ ÇİMENTO SANAYİ A.Ş. Miss Ezgi Merkit Management Science Faculty Anadolu University Social Science Institute, February 2004 Advisor : Doç.Dr. Saime ÖNCE We will make clear the real value of the company which contrower to its activitres in order to determine teh firm value. We have to be aware of relations with business environment seputation of firm, quality of products, benet its that can be taken by the firm from the social and economic factors conditrons of competitors and customers when we make decision about the firm value. Manager of firm, shareholders, creditors, potential investors, public and semi public institutions are directly intrested in firm valuation. Current legislative rules are about actrurtres of business companies are Turkish Commencial Law, Tax Procedure Law, Corporatron Tax Law and Capital Market Law. If we achieving the real value of companies, there is some main tehnics and analysis. We can seperate these technics three parts ; - Economical factors - Industrial factors - Company or firms' factorsFundemental financial analysis and/or technical analysis can be used to determine the firm value. We can classify the methods that are used in order to determine the firm value; - Cost based methods, - Income based methods, - Market based methods. We can use some financial ratros in addition to historical data and prediction of future when we use evaluation methods. We can classify the financial ratros that can be used in the evaluation of firm as a liquidity ratros, financial leverage ratros activity ratros and profitability ratros. Financial ratros that can be calculated by using the one period or more than period's financial statements of the firm will help to analyse, interpret and evaluate of the firm. From this point of view, we can see the strong relations with financial ratros and firm valuation methods. There fore when we apply the valuation methods we should use information about historical condition of company that can by financial ratros in order to see the current situation and predict future ropect of company. In the fourth point of our study we apply this subjects to our case study we tired to examine relations between firm valuation methods and financial ratros.