Yirminci yüzyıl flüt müziği
Flute music of the 20th century
  1. Tez No: 143936
  2. Yazar: EBRU BAŞKUT
  3. Danışmanlar: PROF. NAZIM RZAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YİRMİNCİ YÜZYIL FLÜT MÜZİĞİ Ebru BAŞKUT Müzik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Prof. Nazım RZAYEV Yirminci yüzyıl flüt müziği ve flüt repertuvan araştırılmış, öncelikle Yirminci yüzyıl müziği genel hatlarıyla ele alınmıştır. Yirminci yüzyılda flütün bir enstrüman olarak geçirdiği evrimler incelenmiş; söz konusu döneme ait terim ve akımlardan söz edilmiştir. Dönemi belirleyen alam ve besteciler, milliyetleri ve bağlı bulundukları ekoller çerçevesinde araştırılmıştır. Repertuvarda temel oluşturan eserler incelenmiş; analiz edilmiştir. Bu araştırma sonucunda Yirminci yüzyılın flüt müziğinde yarattığı değişimler ve dönemin önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Flute Music of the 20th Century Ebru BASKUT Music Academy of Fine Arts Anadolu Universty, Institute of Social Sciences September, 2004 Supervisor: Prof. Nazım Rzayev The aim of this study is to examine the flute music of the 20th 'century and its repertoire. First of all, the music of the 20th century has been dealth with. Research focuses on stages of evolution that the flute, as a musical instrument, has undergone so far. Some terms and trends related to the period before hand have been mentioned: The trends and composers, defining this period have been examined in terms of their nationalities and their own styles. The works which constitute the basis of the repertoire have beön examined and analyzed. As 1he result of tiie research, the effects of the 20th century on flute music and the importance of this period have been proven.