Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ve aday ülkelerin ekonomik ve sosyal özelliklerinin çok değişkenli istatistiksel tekniklerle karşılaştırılması (faktör-diskriminant analizi)
Comparison multivarite statistical techniques of the member of candidate countries to the European Union due to their economical and social properties (factor-discriminant anaylsis)
  1. Tez No: 143937
  2. Yazar: MEHMET AKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ AVRUPA BİRLİĞİME ÜYE ÜLKELER VE ADAY ÜLKELERİN EKONOMİK VE SOSYAL ÖZELLİKLERİNİN ÇOKDEĞİŞKENLİ İSTATİSTİKSEL TEKNİKLERLE KARŞILAŞTIRILMASI (FAKTÖR - DİSKRİMİNANT ANALİZİ) MEHMET AKTAR İşletme Anabilim Dadı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2004 Danışman: Prof. Dr. Emel ŞIKLAR Bu çalışmada, Avrupa Birliği' ne üye ve aday ülkeler çok değişkenli istatistiksel tekniklerden, Faktör ve Diskriminant analizi kullanılarak karşılaştınlmıştır. Avrupa Birliği'nin oluşumunu ve genişlemesini incelendikten sonra gözönünde bulundurulan 19 adet ekonomik ve sosyal özellikleri bakımından sınıflandırılmaya tabi tutulmuştur. Öncelikle değişkenler arasındaki ilişkiyi yok etmek için faktör analizi uygulanmış, elde edilen faktör skorlarına diskriminant analizi uygulanarak, üye ve aday ülkeler içinde grup değiştiren ülkeler belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda gözönünde değişkenler bakımından, Türkiye Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelerle karşılaştınlmıştır
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, member or candidate countries to the European Union are compared by factor analysis and discriminant analysis from multivariate statistical techniques. After examining the formation and expandision at the European Union, 19 countries are classified by evaluating economic and social properties. First at all, factor analysis is applied to the data to avoid occuring relationships between variables, and then discriminant analysis is applied to the handed factor scores. By this way, the countries which change groups among member and candidate countries to the European Union. At the end of this study by considering the variables, Turkey is. compared by the member of candidate countries to the European Union.