Eleştirel Teori'de sanat
Art in critical Theory
- Tez No: 143935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ELEŞTİREL TEORI'DE SANAT Hakan DEMİR Sanat Tarihi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2004 Danışman: Yrd. Doç. Kemal ULUDAĞ Sanat eserinin nasıl olması gerektiği, ne için ve neden üretildiği hep tartışılagelmiştir. Sanatçının da benzer şekilde yüklendiği kimlik, eseri ve davranışları çerçevesinde tartışmaların içinde yer almıştır. Bu tartışmalarda sanat eseri yeri geldiğinde salt bir“güzel”kavramının karşılığı olarak alınmış. Yeri geldiğinde de toplumun kendisini görebileceği ve nasıl bir toplum olmak istiyorsa; olmak istediği toplum biçimine ulaşmada bir araç, bir misyon yüklenmiştir. Sanat eserine daraltılmış anlamlarla bakmak, insanlık tarihinin kendini en iyi şekilde ortaya koyduğu ve kendi eliyle üretmesine karşın, kendisini de aşan öznesini görememek anlamına gelir. Sanat eseri eleştireldir. Hem doğuş nedeni olarak hem de ortaya çıktıktan sonra varolduğu (düşünüldüğü) sürece. Yeri geldiğinde de insanın kaçabileceği en saf alan. Sanatçı sadece bir görev adamı değil toplumu ve kendini içerden ve dışardan okuyabilen bir projektördür. Eser bunun dile gelişidir ama aynı zamanda yeni tartışmalarında başlangıcı. Bitmeyen bir hareketin kimi zaman nedeni kimi zaman sonucu. 'Eleştirel Teori' sanat eserini bu çok boyutluluğu içinde görerek ona yüklenen anlamı değişen çağın görüntüleri içinde tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill Hakan DEMİR Department of Art History Institution of Social Sciences Anadolu University Ocak 2004 Supervisor: Ass. Prof. Kemal ULUDA? It has always been argued why and how a work of art has to be. Artists have similarly taken part in this discussion with his/her works and behaviours. Sometimes work of art is considered as absolute“beauty”. And sometimes work of art has been considered as a tool in order to see society in itself and it has a mission on order to show how a society should be. Work of art is the product of human history which expresses him/her best. Therefore to analyse at a work of art restrictedly means that he/she cannot identify his/her subject. Work of art is always critical both as reason of creation and its existence thereafter. Artist is not just a man on duty but has a capacity of sensing both society and himself inner and out. Work of art is its spoken form but at the meantime beginning of the discussions. It is sometimes the reason and sometimes the result of endless movement.“Critical Theory”, takes the work of art considering its multi dimension and let it discuss the attributed meaning in changing era's views.