Şirket birleşmelerinde insan kaynakları yönetiminin rolü ve önemi
The Role and importance of human resources management in mergers
  1. Tez No: 143939
  2. Yazar: BEYZA KORÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ŞİRKET BİRLEŞMELERİNDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNİN ROLÜ VE ÖNEMİ BeyzaKORÇAK İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Yrd.Dç.Dr.Süleyman SÖZEN Son yıllarda yaşanan siyasal, ekonomik ve teknolojik gelişmeler dünyayı küresel bir pazara dönüştürmüştür. Dolayısıyla işletmeler sürekli gelişen ve değişen bir ortamda diğer işletmelerle rekabet eder hale gelmişlerdir. Rekabetin yoğun olduğu pazarda diğer işletmelerden farklı stratejiler geliştirebilmek önem kazanmıştır. Bu noktada işletmelerin pazardaki konumlarını korumak ve güçlendirmek için başvurdukları stratejilerden bir tanesi de şirket birleşmeleridir. Ancak yapılan incelemelerde gerçekleştirilen bir çok birleşmenin belirlenen hedeflere ulaşmada başarısız kaldığı ortaya konulmuştur. Birleşmelerin başarısızlık nedenlerinden biri olarak da birleşme sürecinde insan faktörünün göz ardı edilmesi ve insan kaynakları departmanının sürece dahil edilmemesi ya da çok geç dahil edilmesi gösterilmiştir. Bu çalışmada şirket birleşmeleri sürecine değinilmiş ve bu süreçte insan kaynakları yönetiminin rolü, önemi ve insan kaynakları departmanları tarafından yürütülmesi gereken faaliyetlerin neler olduğu incelenmiştir. Bu araştırma yapılırken ilk önce genel olarak şirketlerdeki birleşme süreci ve insan kaynaklarının bu süreçteki rolü ortaya konulmuş; daha. sonra Türkiye'den bir örnek olarak Borusan-Mannesmann birleşmesinde insan kaynakları departmanının rolü ve önemi incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, birleşme sürecinde insan kaynakları departmanları tarafından yürütülmesi gereken faaliyetlerin neler olduğu ortaya konularak şirket birleşmelerinin hedeflerine ulaşabilmesi için insan kaynakları faktörüne gereken önemin verilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE ROLE AND IMPORTANCE OF HUMAN RESOURCE MANAGEMENT IN MERGERS The political, economic and technological developments experienced in recent years have transformed the world into a global marketplace. Consequently, companies have been competing with each other in a continuously developing and fast-changing environment. To develop different strategies from other companies gained importance in an environment where competition is very dense. At this point, mergers are one of the stratejies that used by companies to protect and strengthen their positions in the market place. However, it demonstrated by the research results that many mergers fail to achieve their stated goals. It was pointed out that one of the reasons for that failure is because of the negligence of human factor and excluding human resource department or including very late in the merging process. In this study process of merging is mentioned and the role and practices of human resource department is explained. While conducting this study, in the first place the merging process and the role and importance of human resource department in this process is described generally, after that as an example from Turkey the role and importance. of human resource department in the Borusan-Mannesmann's merge is examined. In addiation, in this study which activities should be performed by human resource department in the merging process are explained and it is emphasized that an adequate importance should be given to human factor in order to achieve the desired results in company mergers.