İliştirilmiş (Embedded) muhabirliğin tarafsızlık ve basın ahlak ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Overlooking at Embedded journalism in terms of neutrality and ethic principles of media
  1. Tez No: 143940
  2. Yazar: MEHMET ÖGE DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İLİŞTİRİLMİŞ (EMBEDDED) MUHABİRLİĞİN TARAFSIZLIK VE BASIN AHLAK İLKELERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Mehmet Öge DEMİRKAN Basın Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2004 Danışman: Doç. Dr. A. Murat VURAL.»., Bu çalışma, savaş muhabirliğinin alt kolu olarak yorumlanabilecek embedded muhabirliğinin ya da diğer bir değişle iliştirilmiş muhabirliğin, haberi okuyucu ya da izleyiciye tarafsızlık ve basın ahlak ilkeleri kapsamında nasıl aktardığını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Başka bir ifadeyle embedded muhabirliğin tarafsızlık ve basın ahlak ilkeleri adına sorgulanması yapılmıştır. Dünyada savaş muhabirliği kavramı ilk olarak Kırım Savaşı'nda ortaya çıkmıştır. Ancak zaman içerisinde gelişen ve değişen teknoloji ile savaş muhabirliği de zaman içerisinde değişmiş ve gelişmiştir. Zaman içinde en farklı değişiklik 2003 yılının ilk aylarında yaşanmıştır. Çünkü Amerika'nın bütün askeri planlarını düzenleyen Pentagon bir karar alarak, birliklerle birlikte hareket edebilen ve buradan görüntü, fotoğraf ve haber geçebilen savaş muhabirleri kavramını ortaya çıkarmıştır. Adına ise 'Embedded muhabirliği" demiştir. 'Embedded' kelime olarak Türkçe'ye çevrildiğinde ortaya 'iliştirilmiş' kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka ifadeyle savaş içerisinde ilerleyen askeri güçlere dışarıdan iliştirilen muhabir kavramı böylece ilk kez medya dünyasına bir terim olarak yerini almıştır. Pentagon'un 'iliştirilmiş muhabir' kavramını ortaya çıkarmasından sonra savaşı takip edecek medya kuruluşlarından temsilciler Pentagon tarafından eğitime alınmışlardır. Bu eğitimler sırasında muhabirlere savaş esnasında hayatlarını nasıl koruyabilecekleri konusunda kurslar verilmiştir. Çünkü 'iliştirilmiş muhabirler' sıcak cephelerde görev yapacakları için 'yaşam riskleri' daha da artmaktadır. Bağdat'a ilk bombaların düşmesiyle birlikte, Amerikan ve İngiliz birliklerine 'iliştirilen muhabirler' video-fon denilen ve uydu aracılığıyla görüntü geçişini sağlayan ekipmanları ile cepheden görüntü ve haber geçmeye başlamışlardır. Cephede olup bittenIll herşey birkaç dakikada dünyanın öbür ucundaki haber merkezlerine iletilir duruma gelmiştir. Haberin anında iletilmesi açısından bu yeni muhabirler haber işleyişine heyecan getirmekle beraber, içerik açısından önemli sorunlar da yaşanmamış değildir. Çünkü bu sisteme göre Amerikan ve İngiliz askerlerinin izin verdiği haber ve görüntüler merkeze geçilebilmektedir. Yani haberin doğmasına sebep olan bütün unsurlar habere yansıtılamamaktadır. 'Namlunun gördüğünü yansıtma' olarak da adlandırılan iliştirilmiş muhabirliğin bu anlamda tarafsızlığı ve basın ahlak ilkelerine uygunluğu savaş boyunca tartışılmış hatta savaştan sonra da tartışılmaya devam etmektedir. Bu araştırma ile iliştirilmiş muhabirliğin temel gazetecilik kurallarına ters düşüp düşmediği konusu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS SUMMARY OVERLOOKING AT EMBEDDED JOURNALISM IN TERMS OF NEUTRALITY AND ETHIC PRINCIPLES OF MEDIA Mehmet Öge DEMİRKAN Anadolu University Institute of Social and Science February 2004 Consultant: Assistant Professor A. Murat VURAL This thesis tells about“embedded journalism”which could be counted as a branch of war correspondency. It's done to show how an embedded journalist can inform the reader or viewer in neutrality and ethic principles of media. In other words embedded journalism is interrogated in the words of neutrality and ethic principles of media“War correspondency”is first used during the Crimean War. But, in time with a change and improvement in technology, the meaning of war correspondency has changed as well. The first months of 2003 is the most important period in this sense. At this time with Pentagon's decision, the idea of a journalist who will act with the military units and can report from war area has been created: embedded. After this decision, journalists from international media groups, have been taken to take a course given by Pentagon. These courses include seminars about how to survive in the war area. As they were going to work in danger, this was a must for them. With the first bombs in Baghdad, the journalists who were embedded to American a nd E nglish u nits, b egan t o r eport b y u sing t heir e quipments called video-phones that works by satellites. So everything that happened in Baghdad could reach to the main news agencies in all over the world with a few minutes difference. It is true that this new system brought excitement in journalism, but the problems about the content has been discussed too. Because only the news and images which were permitted by the headquarters of American and English units, could be reported. In other words it wasn't possible to give all the details. The neutrality and ethic acceptance of embedded journalism which is called“reflection of what the barrel shows”, has been discussed all during the war and this still goes on. This thesis is going to research whether embedded journalism goes against the basic principles of journalism or not.