Gösteriş amaçlı tüketim teorisi ve bir uygulama
The Theory of conspicuous consumption and an application
  1. Tez No: 143946
  2. Yazar: SEZGİN AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU GÖSTERİŞ AMAÇLI TÜKETİM TEORİSİ VE BİR UYGULAMA Sezgin AÇIKALIN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2004 Danışman: Prof. Dr. Kemal YILDIRIM Günümüzde kabul gören tüketici teorisine göre tüketicilerin kararlarmı birbirinden bağımsız aldıkları varsayılır. Oysa ki tüketiciler sosyal çevre ile vardır. Bu kararın nasıl verileceğine doğru yanıt tüketilecek maldan elde edilen faydanın en çok kılınması olabilir. Ancak bu faydanın, malın içsel özelliklerinden gelen direk faydadan ve sosyal çevreyle açığa çıkan gösterişçi faydadan oluştuğunu anlamak ve kabul etmek gerekir. Bu amaca uygun şekilde Önce teorik bazda gösteriş amaçlı tüketimin ne olduğu ve nasıl açıklanabileceği ortaya konuldu. Statü, prestij, kültür birikimi ve sosyal sınıfların bu teorideki yerleri saptanmaya çalışıldı. Daha sonra üniversite gençliği ile Eskişehir, Bilecik ve Kütahya illerinde bir anket yürütüldü. Anket analizleri ile teorik kısımdaki bilgilerin ne derece örtüştükleri ortaya konulmaya çalışıldı. Gösteriş amaçlı tüketimin göstergesi olarak ele aldığımız sosyal faydaya erkeklerin kadınlardan daha fazla önem verdiklerini gördük. Gelir, yaşanılan yer ve şehir büyüklüğüne göre sosyal sınıflandırma yapıldığında, beklenildiği gibi üst sınıfların alt sınıflara göre gösterişe daha eğilimli oldukları tespiti yapıldı. Gösterişçi tüketimle kültürleşme arasında negatif, üniversitede geçirilen yıllar ile ise pozitif bir ilişki tüm sosyal sınıflarda bulunmuştur. Model tahmin etmek için sosyal faydayı bağımlı değişken kabul edip, modeli lineer olarak sınırladığımızda, ilgili açıklayıcı değişkenin prestij arama çabalan olduğu bulunmuştur. Bu alanda özellikle Türkiye çapında yürütülecek daha kapsamlı bir anket ile sınırlılığı az olan analizlerin çok daha anlamlı sonuçlar vereceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT According to consumer theories accepted nowadays, consumers take their decision of consumption with no dependence on others. We know that humans exist socially. In order to solve decision problem, utility maximization approach can give correct answer. In the definition of utility we should take the functional utility coming from implicit characteristics of the good and also indirect utility resulting from the social environment into consideration. For these purposes first conspicuous consumption is introduced, then its reasons. Following this, the importance of statu, prestige, cultural capital and social classes in the conspicuous consumption theory is explained. For an numerical application, a survey has been conducted in Eskişehir, Kütahya and Bilecik among university students. Some analyses have been examined with the collected data and the results of analyses have been checked by theorical knowledge presented here. We saw that men are giving more importance to social utility as an indicator of conspicuous consumption than women. When a social stratification has been applied according to income, the living standards of home town area and the scale of the city where students and their family live altogether, we saw that as expected, higher classes have a bigger tendency towards conspicuous consumption. For whole classes, it is realized that the increase in cultural capital brings the amount of conspicuous consumption down, and on the other hand the increase in the years spent in University leads more of these consumption. In order to forecast an econometric model we set that it could be lineer. As a result we found that prestige seeking is the only variable effecting social utility. We hope that some other researches will be studied in this field on the whole country base. Analyses based on the data coming from whole country can give more meaningful results.