Örgütsel değişimde başarı faktörlerinden örgütsel öğrenmenin incelenmesi ve bir uygulama
Research of organizational learning, one of the success factors of organizational change and an application
- Tez No: 143945
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
II YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖRGÜTSEL DEĞİŞİMDE BAŞARI FAKTÖRLERİNDEN ÖRGÜTSEL ÖĞRENMENİN İNCELENMESİ VE BİR UYGULAMA Yavuz AKİN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2004 Danışman: Prof. Dr. inan ÖZALP Günümüz koşullarının hızla değişmesi zamana karşı en doğru ve etkin çözümlerin bulunarak uygulanmasını zorunlu hale getirmiştir. Belirlenen çözümlerin örgütlere uygulanması ise değişimi gerçekleştirerek mümkün olabilecektir. Söz konusu değişim; bilgiye önem veren, rakiplerinden daha hızlı ve daha etkili öğrenen örgütler tarafından çok daha kolay gerçekleştirilecektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde; örgütsel değişim kavramı, örgütü değişime zorlayan faktörler, değişim süreci ve değişimin yöntemleriyle birlikte incelenmiştir. ikinci bölümünde; örgütsel öğrenme kavramı üzerinde durulmuş, örgütsel öğrenmenin teknikleri, süreci ve örgütsel öğrenmeyi geliştiren örgütsel faktörler konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise; değişim ve öğrenme kavramları birlikte incelenerek, organizasyonlarda değişimi başarabilmek için örgütsel öğrenmenin önemine değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde; konunun bir örgüt üzerindeki uygulaması ile uygulamanın sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT“RESEARCH OF ORGANIZATIONAL LEARNING, ONE OF THE SUCCESS FACTORS OF ORGANIZATIONAL CHANGE AND AN APPLICATION”Yavuz AKIN Department Of Business Administration Anadolu University Of Institute Social Sciences, March 2004 Adviser: Prof. Dr. inan ÖZALP Rapid changes in recent conditions have made finding and applying most accurate and effective solutions against time obligatory. Applying determined solutions to organizations could be possible by realizing the change. This change in question could be realized much easier by organizations which give importance to knowledge and learn faster and more effective than their competitors. In the first part, concept of organizational change is studied together with factors forcing the organization to change, process of change and methods of change. In the second part, organizational learning concept is identified and the techniques, and process of organizational learning and the subjects of organizational factors developing the organizational learning are mentioned. In the third part, concept of change and learning are analyzed together, and the importance of organizational learning to achieve change in organizations is mentioned. In the fourth and last part, the application of the subject on an organization and the results of this application are assessed.