İlköğretim okullarındaki resim-iş derslerinde kavram haritalarının etkililiği
The Effectiveness of the mind-maps in the courses of art education in the primary schools
- Tez No: 143947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİNÇER ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İLKÖĞRETİM OKULLARINDAKİ RESİM-İŞ DERSLERİNDE KAVRAM HARİTALARININ ETKİLİLİĞİ Rukiye ÖZEN Güzel Sanatlar Eğitimi (Resim-İş Öğretmeliği) Anabilim Dalı Anadolu üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Yard. Doç. Dinçer ÖZEN İlköğretim okullarındaki sanat eğitimi dersleri öğrencilere, yaratıcı davranış, estetik ve pratik yargı gücünü geliştirebilme, üretkenlik, ve değerlerle düşünebilme yeteneklerini kazandırabilme amaçlıdır. Ayrıca öğrenciler sanat eğitimi derslerinde, kendini tanıma ve ifade etme olanaklarını bulurlar. İlköğretim okullarında sanat eğitimi, öğretilmesiyle ve öğrenilmesiyle en zor alanlardan birini oluşturur. Sanat eğitiminde iki önemli bakış açısı vardır. Bunlardan biri sanat yoluyla eğitim yani görsel öğelerle, duyuşsal ve sezgisel bir deneyimle ortaya çıkan uygulamalı modeldir. Diğeri ise, zihinsel ve kavramsal ağırlıklı modellerdir. İlköğretim okullarında sanat eğitimi derslerinin zihinsel ve kavram ağırlıklı olarak öğretilmesine sanat tarihsel alanın, estetiksel alanın ve eleştirel alanın konulan girmektedir. İlköğretim okullarındaki öğrencilere sanat tarihsel, estetiksel ve eleştirel alandaki konuların etkili ve verimli bir şekilde öğretilmesinde yetersizliklerin olduğu düşünülmektedir. Bu yetersizlikleri giderilmesine yönelik öğretimde etkili ve verimli olan stratejilerin kullanılması ve öğrenmede kavram haritalarının etkililiğinin incelenmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim okulları resim-iş dersinde kavram haritalarının kullanımının etkililiğinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 öğretim yılı ilköğretim okulları 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise, 2002-2003 öğretim yılında Manisa İli Kula İlçesi Vali Muzaffer Ecemiş İlköğretim Okulu 7/A ve 7/B sınıfında bulunan 68 öğrenci oluşturmaktadır.Öntest-sontest kontrol gruplu modelin kullanıldığı bu araştırmanın verileri, belirlenen örnekleme uygulanan izleme testi ile toplanmıştır. Toplam 30 sorudan oluşan testle, öğrencilerin sanat tarihi kapsamına giren çağdaş sanat akımları konusuna ilişkin bilgileri ölçülmüştür. Deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontest puanları elde edildikten sonra, grupların ortalama puanlan ile dağılımlarının standart sapmaları hesaplanmıştır. Guruplar arası karşılaştırmalarda“t”testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak 0.05 güven düzeyi benimsenmiştir. Tüm istatistiksel çözümlemelerde“SPSS 1 1 for Windows”paket programından yararlanılmıştır. Alınan sonuçlara göre, resim-iş dersinde kavram haritalarının kullanımı ile daha etkili ve verimli bir öğrenme sağlandığı saptanmıştır. Bu bağlamda resim-iş dersinde daha etkili ve verimli bir öğrenme sağlanması için kavram haritaları yönteminin kullanılmasının gerekli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE EFFECTIVENESS OF THE MIND-MAPS IN THE COURSES OF ART EDUCATION IN THE PRIMARY SCHOOLS Rukiye ÖZEN Anadolu University Institute of Educational Sciences Department of Education of Art Sciences (Teaching Of Art) September, 2004 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Dinçer ÖZEN The abilities of the improvement of creative attitude, the power of aesthetical and practical estimations, productivity and thinking with assets are acquired in the courses of art education in the primary schools. Also students are able to find self-expressing and self-identity opportunities in these courses. The art education in the primary schools constitutes one of the most difficult fields to learn and instruct. There are two main viewpoints in the art education. One of them is education by art means applied model arising by visual components, an affective and sensitive experience. The other is mental and conceptual weighted model. The instruction of mental and conceptual weighted lessons of art education in the primary schools is consist of art historical, aesthetical and critical field subjects. It is a thought that there are inadequacies on effective and sufficient instruction of art historical, aesthetical and critical field subjects. Sufficient and effective instruction strategies must be used to prevent inadequacies and the effectiveness of mind-maps on learning must be studied. The main purpose of this study is to determine the effectiveness of the use of mind- maps on the courses of art education in the primary schools. 7m grade students in the primary schools in the academic year of 2002-2003 constitute the universe of the study.vıı 68 students in 7/A and 7/B of Vali Muzaffer Ecemiş Primary School, in Kula, the county of Manisa constitutes the sample of the study. Pre-test/post-test control model was used in this study and data were collected from the sample of the study by an oversee-test. The knowledge of students related to trends of modern art subject in the scope of art history was measured by this test including 30 questions. After pre-test and post-test points of the experiment and control groups were acquired, the average points and standard deviation were computed,“f'test was used on the comparisons between the groups and 0.05 confidence degree was taken as the significant degree. ”SPSS 1 1 for Windows" software was used in all statistical analysis. According to analyses results, the use of mind-maps in the courses of art education provides more effective and more sufficient learning. In this case, the necessity of the use of mind-map methods in the courses of art education in the primary schools was determined.