Türkiye' de Avrupa Birliği devlet yardımı ilkelerine uygun lojistik merkezler geliştirilmesinde vergisel teşvikler
Tax incentives on setting up logistics centers which compatible with European Union state aid rules in Turkey
  1. Tez No: 143954
  2. Yazar: İBRAHİM MÜJDAT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE AVRUPA BİRLİĞİ DEVLET YARDIMI İLKELERİNE UYGUN LOJİSTİK MERKEZLER GELİŞTİRİLMESİNDE VERGİSEL TEŞVİKLER İbrahim Müjdat BAŞARAN Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Yard. Doç. Dr. Doğan GÖKBEL Avrupa Birliği devlet yardımı ilkeleri, üye ülkelerde, doğrudan ve dolaylı vergilerle ilgili mali yüklerin önemli ölçüde hafifletildiği vergiden muaf bölgeler kurulması konusunda belirleyici bir role sahiptir. Vergiden muaf bölgeler zarar verici vergi rekabetine neden olmaları nedeniyle Roma Anlaşması'na aykırı uygulamalardır. Fakat bu durum vergiden muaf bölgeler için Avrupa Birliği'nde bir gelecek olmadığı anlamına gelmemektedir. Başka ülkelerin ekonomilerine zararı dokunmamak şartıyla, geri kalmış bölgelerin kalkınmasına olumlu etkileri olan ve istihdamı arttıran bazı düzenlemeler AB uzun vadeli hedefleri bakımından faydalı kabul edilmektedir. Lojistik merkezler iş hayatında önemini artıran yeni iş önceliklerine ve farklı bölgelerin rekabetçiliğine destek olabilecektir. Avrupa Birliği aday ülkelerindeki lojistik hizmet sağlayıcılara ve bunların müşterileri konumundaki üretici birimlere vergisel teşvikler sağlanmak suretiyle, küme halinde yapılanacak birlikteliklere ve bölgesel kalkınma süreçlerine katkı sağlanabilecektir. Bu düzenlemeler, 1 Bölgesel kalkınma istihdam üzerinde olumlu etkilere sahip olmaları, 2. Bir bölgesel dezavantajı ortadan kaldırıyor olmaları ve 3. Diğer ülke ekonomilerinde önemli rahatsızlıklara neden olmaksızın olumlu etkiler sağlamaları nedeniyle Roma Anlaşmasındaki devlet yardımı ilkelerine uyum sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT TAX INCENTIVES ON SETTING UP LOGISTICS CENTERS WHICH COMPATIBLE WITH EUROPEAN UNION STATE AID RULES IN TURKEY Ibrahim Müjdat BAŞARAN Anadolu University Social Science Institute, September 2004 Advisor: Asst. Prof. Dr. Doğan GÖKBEL EU state aid rules play an important role with regard to the establishment by Member States of tax-free zones, in which a general reduction of the fiscal burden applies to both direct and indirect taxation. Basically, tax free areas are incompatible with the EC Treaty because of the fact that these areas cause harmful tax competition. But that doesn't mean that there is no feature for tax free areas in Europe. Some measures which have a positive affect on regional development and employment, potentially able to improve a regional disadvantage and bring about positive effects within the Community without causing serious negative distortions in other countries' economies. Logistics centers can facilitate new business priorities and develop options to improve different regions' competitiveness. Giving tax incentives to logistics service providers and their customers especially in EU accession countries, it can be promoted cluster formations and regional development processes. These measures can be compatible state aid measures within the meaning of EC Treaty; because;. have a positive impact to regional development and employment;. be potentially able to improve a regional disadvantage; and. bring about positive effects within the Community without causing serious negative distortions in other countries' economies.