Bireysel kredilerin Türk bankacılık sektörünün kredi riski üzerine etkisi
Effect of the individual credit risk in Turkish banking sector
  1. Tez No: 143953
  2. Yazar: GÜLCAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BİREYSEL KREDİLERİN TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN KREDİ RİSKİ ÜZERİNE ETKİSİ Gülcan AKKAYA İşletme Ana Bilimdalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2004 Danışman Yrd. Doç. Dr. Hasan BAKIR Bu tezin amacı, bireysel bankacılık hizmetlerinden bireysel kredilerin, bankacılık sektörünün kredi riski üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Tezin birinci bölümde, bankacılık sektörünün tahsis ettiği kredileri açıklamak amacıyla bireysel bankacılık ve kurumsal bankacılık kavramları üzerinde durulmuş, bireysel kredileri oluşturması nedeni ile tüketici kredileri ve kredi kartlarına yer verilmiş ve ayrıca kurumsal krediler hakkında bilgi verilerek bireysel bankacılığın ve kurumsal bankacılığın taraflar açısından yararlan ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde, bankacılık sektörünün karşılaştığı risk türleri ve risk yönetiminin önemine genel olarak değinilerek, bankacılık sektörü için en önemli risk türlerinden olan kredi riski ve kredi riski yönetiminin önemi vurgulanmış, kredi riskinin türleri ve ölçümünde kullanılan temel yöntemler ile kredi riski ölçüm ve kontrolünde geliştirilen standartlar ve gelişmiş ülkelerdeki uygulamalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ayrıca kredi riskine neden olan sorunlu krediler kavramı ele alınmıştır. Bu kapsamda, sorunlu kredilerin bankaya maliyeti, kredilendirme sürecinde yapılan bankacılık hataları, sorunlu kredilerin oluşmasına karşı alınacak önlemler ve sorunlu kredilerde çözüm yollan hakkında bilgi verilmiş, sorunlu kredilerin meydana gelmesi halinde bankalann takip edeceği uygulamalan açıklığa kavuşturmak amacıyla karşılıklar kararnamesi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Türk bankacılık sektörü üzerine bir uygulama yapılmıştır. Türk bankacılık sektörüne ait bireysel ve kurumsal kredi miktarlanyla ilgili veriler istatistiki analiz yöntemi olan regresyon analizi ve zaman serisi analizi çalışmalan ile incelenerek bireysel kredilerin bankacılık sektörünün kredi riski üzerine etkisi araştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The purpose of this thesis is to research the effect of the personal loans, which are one of the personal banking services, on the credit risk of banking sector. The first part of the thesis, the terms of personal banking and institutional banking have, been studied to explain the credits allocated by banking sector, the consumer loans and credit cards have been studied since they consisted of personal loans and by giving information about institutional loans, the benefits personal banking and institutional loans in view of both parties. The second part of the thesis, the risk factors encountered by banking sector and risk management have been generally studied, the credit risk which is one of the important risk factors for banking sector and the impotance of the management of the credit risk have been stated, the sorts of credit risk and the fundamental methods used for measuring and controlling the credit risk and the applications used in developed countries have been given. The second part, the term of the problematic credits causing the credit risk have been considered. This coctent the cost of problematic credits for the bank, the banking mistakes made during the credit progress, the precautions taken aganist formation of problematic credits and the solution ways for problematic credits have been studied and when problematic credits have occurred, the ordinance of provisions has been studied so as to explain the applications which the banks will follow. The third, an application on Turkish banking sector has been made. The data about personal and institutional loan amounts belonging to Turkish banking sector have been studied by the regression analysis and time serials analysis work which is a statistical analysis method and the effect of personal loans on the credit risk of banking sector have been researched.