Gözboncuğu renklerinin seramik ve cam tasarımında kullanımı
Usage of eyebead colours in ceramics and glass design
- Tez No: 143965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU GÖBONCUĞUNUN ARTİSTİK SERAMİK FORMLAR VE YÜZEYLERDE TASARIM ELEMANI OLARAK KULLANIMI Olgu SÜMENGEN Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz, 2004 Danışman: Yrd. Doç. Ekrem KULA Cam ve seramik, tarih öncesinden bu yana insan yaşamında hem işlevsel hem de estetik anlamda önemli yer tutmuş iki malzemedir. Ancak taşıdıkları benzerliklere rağmen, kimyasal özellikleri ve teknik olarak uyuşmazlıkları sebebiyle, yüzey renklendirmenin dışında, artistik formlarda, teknik bakımdan bir arada kullanılmalarının oldukça güç olduğu söylenebilir. Dünyadaki ilk cam örneklerden olan gözboncuğu, sahip olduğu anlam nedeniyle yaygın bir kültür öğesidir. İlk gözboncuğu örneklerinin seramikten yapıldığı göz önüne alındığında, cam gözboncuklan üretilirken bu seramik boncukların model alındığı düşünülmektedir. Tarih öncesinden beri hep yan yana çeşitli kullanım alanlarında varlığım sürdüren bu iki malzemenin yeni form üretiminde de yan yana kullanılabilirliği araştırılmaktadır. Bu çalışmada tarih öncesinden beri süregelen geleneksel seramik ve cam gözboncuğu form ve renMerinin anlam ve simgesel özelliklerinden yola çıkılarak görsel zenginliği artırmak amacı ile cam ve seramik şekillendirme yöntemlerinin bir arada uygulanışı araştrrılmıştır. Çeşitli cam ve seramik bünyeler kullanılarak üretilen gözboncuğunun ve renklerinin, yaratıcı artistik form tasarımına çıkış noktası oluşturması amaçlanmıştır. Bunun yanında farklı malzemeler ve bu malzemelerin üretim teknikleriyle yeni üç boyutlu ve iki boyutlu formların gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Glass and ceramics are two materials which have great importance in people's daily life for thosand years. They have the importance for their functional and aesthetic properties. However they seem similar because of these properties, they have great differences in their chemical behaviour in the fire and in their producing techniques. For this reason it is very difficult to use them together in making new artistic forms. Eyebeads are the first objects produced with glass material. And because of their special meaning they sprang out culture to culture all over the world. In addition to this speciality it is known that first yebeads were made of ceramics. So, ceramic eyebeads can be accepted as the models of glass eyebeads. In this manner, in this study, it is researched that if these two materials can be used together for producing new artistic forms which are designed by taking the eyebead and traditional eye bead colors as a basis. Subject of this study is, applying traditional glass bead producing techniques and traditional eye bead colors in different ways for producing artistic glass and ceramic forms and surfaces. Except eyebead's decorative and functional properties, eyebeads (which are produced from different glass body and ceramic body) will be the basis of new ceramics three dimentional form and surface designs. In addition to this, new designing possibilities are researched according to these new materials and producing techniques of these materials.