Sosyal devlet anlayışının kurumsallaşması ve gerileyişi
The Institutionalization and decline of the concept of welfare state
- Tez No: 143966
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÖDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ Sosyal Devlet Anlayışının Kurumsallaşması ve Gerileyişi Uğur KARA Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2004 Danışman: Prof. Dr. Merih ÖDEN 'Sosyal Devlet Anlayışının Kurumsallaşması ve Gerileyişi' başlıklı tezimizde, sosyal devletin doğuşu ve akıbeti sorunlarına odaklanılmaktadır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde, önce, sosyal devlete ilişkin kuramsal yaklaşımlar ve sosyal devletin kuramsal çözümlemeleriyle ilgilenilmektedir. Daha sonra sosyal devletin özellikleri ve gerçekleşme biçimleri açıklanmakta, sonrasında ise sosyal devlet azgelişmişlik sorunu çerçevesinde incelenmektedir. İlk bölümün diğer kısmında, sosyal devletin tarihsel arka planında ve sosyo-ekonomik temelin ve ekonomi-politik düşüncenin, üzerinde sosyal devletin inşa edildiği, dönüşümünde odaklanılmaktadır. İlk bölüm, sosyal devletin ilk uygulamalarından olan ABD 'deki New Deal döneminin incelenmesiyle bitirilmektedir. İkinci bölümde, sosyal devletin istikrarını aşındıran ve liberal devleti sosyal devlet anlayışından rekabet devleti anlayışına taşıyan küresel ölçekte değişen koşullar incelenmektedir. İkinci bölümün kalan kısmında, önce, sosyal devlete yönelik yeni muhafazakar ve sosyal demokrat 'üçüncü yol' eleştiriler açıklanmakta ve sonra, sosyal devlet anlayışında değişim dönüşüm sorunsalı incelenmektedir. İkinci bölüm, sosyal devletin akıbetinin belirlenmesine yönelik kuramsal bir öneriyle bitirilmektedir. Üçüncü bölümde, sosyal devletlerin gelişimi ve sosyal refah sorununa yaklaşımda yeni eğilimler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The Institutionalization and Decline of the Concept of Welfare State Uğur KARA Department of Public Law Anadolu University Social Scienses Institute, July 2004 Advisor: Prof. Dr. Merih ÖDEN In our thesis titled 'The Institutionalization and Decline of the Concept of Welfare State', the focus is on the rise and the destiny of the welfare state. Our thesis consists of three chapters. The opening chapter, first, deals with the theoretical approaches to the welfare state and the theoretical analyses of the welfare state. Then the characteristics and the forms of realization of welfare state are explained, and then, the welfare state will be examined with respect to the problem of underdevelopment. In the second part of the first chapter, the focus is on the historical background of the welfare state and the transformation in the socio-economic base as well as the political economic thought upon which the welfare state was built. The first chapter of the study concludes with the examination of the 'New Deal' order in USA as one of the first practices of the welfare state. In the second chapter, the changing context on a global scale, which undermined the stabilization of the welfare state and moved the liberal state from the concept of welfare state to the concept of competition state will be examined. In the last part of the second chapter, first, the neo-conservative and the social democratic 'third way' critics about welfare state will be explained, and second, the problematic of change- transformation in the concept of welfare state will be examined. The second chapter concludes with a theoretical proposition for fixing the welfare state's destiny. In the third chapter, the development of welfare states and the new tendencies in the approach to social welfare are going to be examined.