Seramik sanatında Sgraffito süslemeleri
Sgraffito decorations in ceramic art
  1. Tez No: 143967
  2. Yazar: KAMURAN ÖZLEM SARNIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Seramik Mühendisliği, Fine Arts, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanoğlunun yerleşik hayata geçişi ile, farklı ihtiyaçların ortaya çıkması sonucu, biraz da tesadüfi olarak toprak; ilk kez pişirilerek seramik haline dönüştürülmüştür. Seramiğin bulunuşundan itibaren onu süsleme düşüncesi de var olmuştur. Çünkü, insan denilen yeryüzünün en akıllı canlısı kabul edilen varlık, her zaman güzel olana ilgi duymuş, sahip olduklarım güzelleştirme çabası vermiştir. Bu çaba sonucunda farklı süsleme yöntemleri gelişmiştir. Seramik süsleme yöntemlerinden biri de sgrafitodur. Sgrafito, ham, bisküvi, sırlı pişirimi yapılmış ürün üzerine uygulanan astar, boya, oksit yada sırı alttaki bünye görünüp bir kontrastlık oluşturacak şekilde kazıma yöntemidir. Sgrafitonun seramikle buluşması, insanoğlunun güzele olan düşkünlüğünün sonucunda M Ö 3000'lerde başladığı belirtilmektedir. Üretilen formlar, uygulaması en kolay yöntemlerden biri kabul edilen sgrafito ile süslenerek estetik bir değer kazanmıştır. Seramiğin var oluşu ile neredeyse aynı tarihe sahip olan sgrafitonun bu sanat dalında dekoratif bir öğe olarak geçmişten günümüze kadar geçirdiği evre, yapılan araştırmayla yeniden yorumlanarak değerlendirmeye alınmıştır. Bu amaçla araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sgrafitonun tanımı ve tarihsel gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde yapım şekli anlatılmış, kullanılan malzeme ve aletler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, günümüzde sgrafito, bu konu üzerine çalışan sanatçılar ve eserlerinden örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, seramik yüzeyler üzerinde dekoratif bir öğe olarak sgrafito süsleme uygulamaları tarafımdan yapılmış ve bunlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As human beings started settled life, with the emergence of different needs earth was fired and turned into ceramics for the first time even though it was coincidental. Ever since the ceramics was found, the idea of decorating it has been too. Man who has been considered as the cleverest of all creatures on earth, has always been interested in beauty and struggled to beautify that he has. This is a need like eating and drinking for human beings and it involves aesthetic consideration. One of the ceramics decoration way is sgraffito. Sgraffito is the method of scratching the slip, stain, oxide or unfired glaze, bisque or glazed fired product until the body is seen and forms a contrast sight. Sgraffito and ceramics came together 3000's BC as a result of man's fond of beauty. Produced forms were decorated by using Sgraffito which has been considered as one of the easiest methods and gained an aesthetic value. Sgraffito, which virtually has the same history as ceramics and its history as a decorative element in ceramics art evaluated in this study. This study has four parts. In the first part sgraffito's definition and its historical development is examined. In the second part is production process is told and the tools and the ingredients are introduced. In the third part today's sgraffito is examined, artists and their works are introduced. In the fourth part sgraffito has been applied on ceramics surfaces as a decorative component and they have been explained.