Şirket havacılığı işletmeciliği ve Türkiye uygulamaları
Corporate aviation management and practices of Turkey
- Tez No: 143968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAVCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
DOKTORA TEZ OZU ŞİRKET HAVACILIĞI İŞLETMECİLİĞİ VE TÜRKİYE UYGULAMALARI S. Sırrı KABADAYI Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2004 Danışman : Doç. Dr. Mustafa CAVCAR Günümüzde verimliliği yükseltme amacına yönelen işletmelerin sa yısı arttıkça havacılık iş dünyasının temel seyahat biçimi haline gelmek tedir. İleri iletişim sistemleri, seyahat gereksinimlerini azaltmaktan ziyade iş temposunu hızlandırmakta, önemli müşteri ve iş ortaklarıyla daha fazla bir araya gelmeyi gerektirmektedir. İş temposundaki artış, hava taşıma cılığını geliştirmektedir. Şirket ve iş havacılığı, iş dünyasının seyahai gereksinimlerinin etkili ve verimli olarak karşılanmasında çok önemli role sahiptir. İnsan ve zamanın işletmelerin en önemli iki varlığı olmasj nedeniyle, işletmeler personelini daha verimli taşıma arayışı içerisinde oldukça şirket havacılığının önemli derecede büyümesi beklenmektedir. Bu çalışmada şirket havacılığının gelişimi, hava taşımacılığı içindeki konumu ve faaliyetleri incelenmiş, Türkiye'de şirket havacılığının daha etkin ve verimli bir biçimde yönetimine olanak sağlayacak önerilerde bulunmak amacıyla araştırma yapılmıştır. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel havacılık faaliyetleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde; şirket havacılığı ile ilgili tanımlar, kuruluşlar ile şirket havacılığının gelişimi, önemi, rolü. yapısı ve faaliyetleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; şirket havacılığının avantaj ve dezavantajları, şirket havacılığına karar verme süreci ile uçak seçimi, temini ve kullanımı süreci açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; Türkiye'de şirket havacılığı yapan/yapabilecek kişi ve kuruluşlara yönelik araştırma yapılmış, anket ve görüşmeler ile elde edilen bilgilerle şirket havacılığı işletmeciliği değer lendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT CORPORATE AVIATION MANAGEMENT AND PRACTICES OF TURKEY S. Sırrı KABADAYI Department of Civil Aviation Management Anadolu University, Institute of Social Sciences, December 2003 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Mustafa CAVCAR Today, as the number of firms, focusing on increasing their productivity rise, aviation is becoming the essential way of transportation of the business community. Rather than reducing the need to travel, advanced communication systems have quickened the pace of business and necessitated more meetings with important customers, clients and business partners. The quickened pace of business improves the air transportation. Corporate and busines aviation have a crucial role in meeting the requirements of the business community efficiently and effectively. Becouse people and time are two most important assets of a company, corporate aviation is expected to grow significantly as companies continue to seek more productive means of transporting their personnel. This study discusses the development of corporate aviation, its position in the air transportation and the related activities. This study aims at making suggestions to provide efficient and effective management of the Turkish corporate aviation. The thesis consists of four chapters. The first chapter describes the general aviation activities. The second chapter explains the definitions and institutions, the development and importance, the role and activities of the corporate aviation. The third chapter explains the advantages and disadvantages of corporate aviation, decision making process, the aircraft selection, acquisition and use of the aircraft. The fourth chapter discusses the study which was done on those doing corporate aviation and those capable of doing corporate aviation with the data collected through questionnaires and interviews, corporate aviation management was evaluated and some suggestions were made accordingly.