Lessings fabeln aus didaktischer perspektive eine fallstudie
Lessing'in fabllarına didaktik açıdan bir yaklaşım: Ampirik bir çalışma
- Tez No: 143969
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADRİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
DOKTORA TEZ OZU Lessing'in Fabl'Ierine Didaktik Açıdan Bir Yaklaşım Mustafa BİLGEN Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2004 Danışman: Doç. Dr. Kadriye ÖZTÜRK Bu çalışma, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca öğretmenliği bölümü öğrencileri Gotthold Ephraim Lessing'in Fabllarının eleştirel çözümlemesini yapabilirler mi? sorusuna yanıt aramaktadır. Araştırmada bu öğrencilerin Lessing'in altı Fablının çözümlemedeki durumlarını ortaya koymak ve Fablın dolayısıyla Lessing'in Fabllarının Türkiye'deki Almanca öğretmenliği bölümlerinde okutulan derslerde çalışma materyali olarak kullanılmasını önermek amaçlanmaktadır. Yöntem olarak çoğulcu yöntemden ve ampirik çalışma yönteminden faydalanılmıştır. Yorumlama becerisinin ölçülmesinde kullanılacak olan ölçme testinin oluşturulmasında genelde Bernd Matzkowski'nin çözümleme yöntemi kullanılmıştır. Deneklere ait veriler iki anket ve bir test ile elde edilmiştir. Toplanan bu veriler nitel ve istatistiksel çözümleme teknikleri yardımıyla yapılmıştır. Daha sonra verilere ait sonuçlar tablolar yardımıyla ortaya konarak yorumlanmıştır. Sonunda da Fablın Türkiye'deki Almanca öğretmenliği bölümlerindeki derslerde kullanılmasının faydalı olacağına ilişkin öneriler getirilmiştir. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca öğretmenliği bölümü öğrencilerine uygulanan test sonuçlan öğrencilerin, Lessing'in Fabllarını yorumlayabilme becerisine sahip olduklarını göstermiştir. Burada öğrencilerin Lessing'in Fabllarını yorumlayabilmelerinde etkin olan nedenler arasında yazarın fabllarının amaca yönelik, edebi süslemelerden uzak, kısa ve öz oluşunu sayabiliriz. Bu sonuçlara göre, Fabl' m Türkiye Üniversitelerindeki Eğitim Fakülteleri Almanca öğretmenliği Anabilim Dallarında okuma becerileri I, II, ileri okuma becerileri, konuşma, edebi metinlerin incelenmesi ve öğretimi derslerinin işlenmesinde ders materyali olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT A Didactic Approach to Lessing's Fables Mustafa BİLGEN German Language Education Department Anadolu University Social Sciences Institute, 2004 Adviser : Assoc. Dr. Kadriye ÖZTURK This study searches for the answer to this question ; " Can Anadolu University Education Faculty German Language Education Department students make critical analysis of Gotthold Ephraim Lessing's Fables. In this research it is aimed to demonstrate the case of these students' analysis of Lessing's six Fables and suggest the use of Lessing's Fables as lecture materials in German Language Education Departments in Turkey. Pluralistic and empiric methods are used as the methods. Generally Bernd Matekowski's analysis method is used to perform measurement test for the evaluation of interpreting ability. Data of test subjects were obtained by two questionnaires and a test. Data collected was done by the help of qualitative and statistical techniques. Then, the results of these data were interpreted by the use of tables. Finally, suggestions regarding to the use of Fables in the lectures of German Language Education Departments in Turkey were made. The results of the tests, which were applied to the students of Anadolu University Education Faculty German Language Education Department, showed that students have the ability to interpret Lessing's Fables. The reasons of easy interpretation of Lessing's Fables are being goal orientedness, far from literary embellishing, brief and pure. In conclusion, the use of fables as lecture materials in reading skills I, II, speaking, literary text research and education lectures is suggested.