The subversion and reformulation of traditional women roles in Lessing's short stories
Lessing'in kısa öykülerinde geleneksel kadın rollerinin yıkılması ve yeniden tasvir edilmesi
  1. Tez No: 803598
  2. Yazar: GONCA AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZENNURE KÖSEMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçmişten günümüze süregelen kadınlar üzerindeki toplum baskısı sonucu, kadınların özgürlükleri ellerinden alınıp, onlara geleneksel diye adlandırılan roller verilmiştir. Doris Lessing bu geleneksel rollerin kadınları mutsuz ettiğini öte yandan kadınların toplum tarafından belirlenen rollerin aksine özgürleştiği, kendi yollarını kendilerinin çizdiği, hayatlarında farkındalık yaşayarak geleneksel rollerin yıkılması gerektiği fikrini vurgulamıştır. Feminist bir bakış açısıyla kısa hikâyelerinin incelenmesi sonucu, Lessing geleneksel kadın rollerinin yıkılıp yeniden formüle edilmesi üzerinde durmuştur. Erkek egemen toplumun kadınları nasıl sınırlandırdığı eleştirilirken, Lessing kısa hikâyelerindeki kadın karakterlerin değişimleri ise ataerkil topluma karşı adeta bir başkaldırı niteliğindedir. Ataerkil toplumdaki ahlaki beklentilerin aksine, Lessing sadece kadınları belirli ahlaki standartlarda tutmanın onları sınırlandırdıklarını ifade eder. Hikâyelerinde kadın-erkek eşitsizliğine karşı kadınların bu eşitsizliklere başkaldırıp, kendi benliklerinin keşfine bir yolculuk anlatılır. Bu yolculuk sonunda kendi keşfini yaşayan kadın karakterler, toplumun kendilerine biçtiği rollere göre değil, kendi iradeleriyle seçtikleri hayatlarını sürdürmekte ve erkek egemen toplumun baskısından sıyrılarak, kendi özgür iradeleriyle ilgili farkındalık yaşamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
As a result of the social pressure on women from the past to the present, freedom of women have been taken away and they have been given traditional roles. Doris Lessing emphasizes the idea that these traditional roles make women unhappy, on the other hand, women are liberated contrary to the roles determined by society, that they draw their own path, and that traditional roles should be demolished by experiencing awareness in their lives. As a result of examining her short stories from a feminist perspective, Lessing focused on the subversion and reformulation of traditional women's roles. While criticizing how the male-dominated society limits women, the changes in the female characters in Lessing's short stories are almost like a revolt against the patriarchal society. Contrary to the moral expectations in a patriarchal society, Lessing only states that holding women to certain moral standards limits them. In their stories, a journey is told about women's revolt against these inequalities and the discovery of their own selves. At the end of this journey, the female characters, who experience their own discovery, continue their lives chosen by their own will, not according to the roles that society has given them, and they experience awareness of their own free will by getting rid of the pressure of the male-dominated society.