Anlatım bozukluklarının düzeltilmesinde geri bildirimin etkisi
The Effect of feedback on misexpressions
  1. Tez No: 144005
  2. Yazar: GÜLNİHAL HIZLI ÜŞÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ AN ATIM BOZUKLUKLARININ DÜZELTİLMESİNDE GERİBİLDİRİMİN ETKİSİ GÜLNİHAL HIZLI (ÜŞÜR) Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Afyon Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2004 Danışman : Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN Çalışmada anlatım bozukluklarının düzeltilmesinde geri bildirimin etkisi araştırılmış ve şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Araştırmada“(Afyon) Çay Çok Programlı Lisesi”nden random yöntemiyle seçilen 200 öğrenciye yazdırılan 600 kompozisyon incelendi ve bu kompozisyonlardaki anlatım bozuklukları değerlendirmeye alındı. 2. Öğrencilere üç ayrı grup halinde uygulama yapıldı. (A GRUBU) öğrencilerinin, teker teker kağıtları incelenerek öğrencilere yaptıkları yanlışlıklar gösterildi ve bu yanlışların nasıl düzeltilebileceği anlatıldı. (B GRUBU) öğrencilerine, sınav kağıtları dağıtıldı ve yaptıkları yanlışları kontrol edip kağıtları geri vermeleri istendi. (C GRUBU) öğrencilerine ise sadece sınav sonuçlarını duyuruldu. Bu uygulama, birer ay ara ile,toplam üç kez tekrarlandı. Üçüncü sınav sonucunda, ilk sınavdan itibaren öğrencilerin durumlarının gelişmesi incelendi. 3. Yapılan bu çalışmalar sonucunda A grubu öğrencilerinin ilk kompozisyonlarında anlatım bozukluklarına. sık rastlanırken, yaptıkları bozuklukları onlara anlatıp doğruları gösterdikten sonra, kurdukları cümlelerdeki anlatım bozukluğu sayısının düştüğü, üçüncü kompozisyonlarında bu bozuklukların oldukça azaldığı görülmüş ve anlatım bozukluklarının düzeltilmesinde geri bildirimin düzeltici ve olumlu bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE EFFECT OF FEEDBACK ON MISEXPRESSIONS Gülnihal HIZLI (ÜŞÜR) The Basic Studies of Turkish Education Department Afyon Kocatepe Universty, The Instute of Social Sciences June 2004 Advisor: Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN In this research, the effect of feedback on misexpression has been carried on and these results save been reached: 1. In this work, the six hundred composition written by two hundred students chosen by the way of random in Çay High School have been examined and the misexpressions on these compositions have been evalvated. 2. The students have been separated into three gruops and then the procedur have been put into practice. Having examined the papers of theirs the students of group A have been showed the mistakes on their papers. The exam papers have been delivered to the group B students and the group C students have merely been announced the results. 3. As a result of these works, it is seen that the number in making mistake has gradually decreased andı it is concluded that feedback has an improving and positive effect on collecting the misexpressions.