20. yüzyıl bestekarlarından Bela Barto'un Kuartetlerinin müzikal yapısının çözümlenmesi ve ortaya çıkacak yapıda örnek bir Kuartet yazılması
Analysis of the musical structure of the twentieth century composer Bela Bartok's Quartets and writing a sample Quartet with same structure
  1. Tez No: 144004
  2. Yazar: ADEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF MİRİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ 20. YÜZYIL BESTEKARLARINDAN BELA BARTOK' UN KUARTETLERİNİN MÜZİKAL YAPISININ ÇÖZÜMLENMESİ VE ORTAYA ÇIKACAK YAPIDA ÖRNEK BİR KUARTET YAZILMASI Adem ÖZTURK Müzik Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü Eylül-2004 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Yusuf MİRİŞLİ Bu araştırma Yirminci yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olan ve ulusal müziğin yaratılmasında ön planda yer alan Bela BARTOK' un kuartetlerinin müzikal yapı bakımından ne tür özellikler taşıdığını ortaya koymak ve bundan hareketle; bu alanda yapılacak yeni araştırmalara, ortaya çıkacak yeni eserlere bilimsel bir zemin hazırlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler müzikal çözümleme, kaynak tarama ve gereken yerlerde mülakat yoluyla elde edilmiş betimsel yöntemler yardımıyla çözümlenerek yorumlanmıştır. Araştırmada ilk olarak; 20. Yüzyıl müziği, Bela BARTOK' un müzik fikrLhayatı ve eserlerinin ortaya konulmasıyla problem durumu tespit edilmiştir. Daha sonra ise Bela BARTOK' un kuartetlerinin müzikal yapısının armoni, form ve ritm bakımından çözümlenmesi yapılmış, elde edilen veriler ışığında yaylı çalgılar için örnek bir kuartet yazılmış, son olarak da bu incelemeden çıkan sonuç ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ANALYSIS OF THE MUSICAL STRUCTURE OF THE TWENTIETH CENTURY COMPOSER BELA BARTOK' S QUARTETS AND WRITING A SAMPLE QUARTET WITH SAME STURUCTURE Adem ÖZTÜRK Department of Music Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences September 2004 Advisor: Yrd.Doç.Dr. Yusuf MİRİŞLİ This research purposed to realize that the characteristics of the Bela BARTOK quartets of musical structure who is one of the most important composer and leader to the national music formation. Due to this, this research has been done to guide for new researches and new works as a scientific domain. A model that aimed to determine the condition is used basically and data had taken by musical analysis, searching sources and collecting interviews and explained by using descriptive methods. In this research, first of all; the problem had determined as the topics like description of music, growing up the process of the music at several periods and view as the authority, the life story of Bela BARTOK, his works and musical ideas. The musical structure of Bela BARTOK' s quartets are analyzed by using form, rhythm and harmony techniques. A sample quartet has written for string instruments as a result of the study. And finally, results and suggestions are presented.