Hüsnü Üaş'k'ın göstergebilim yöntemiyle çözümlenişi
The Separation of the beauty and love with semiolojik method
- Tez No: 144020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FERİDUN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
IV YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ HÜSNÜ AŞK'IN GÖSTERGEBÎLİM YÖNTEMİYLE ÇÖZÜMLENİŞİ Yasemin ATMACA Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2004 Danışman:H.Feridun GÜVEN Çalışmada, XVTJI. yüzyıl şairlerinden Şeyh Gâlib'in Hüsn ü Aşk adlı mesnevisi, Eski Türk Edebiyatı alanında yeni olan bir yöntemle incelenmiştir. Bu yöntem,“GÖstergebilim”olup Eski Türk Edebiyatı alanında uygulanabilirliğini saptamak amacıyla kullanılmıştır. Yöntem, Algirdas Julien Greimas'ın ortaya koyduğu üç düzeyli bir inceleme yöntemidir. Bu yöntemin, Hüsn ü Aşk'a uygulanmasıyla, Eski Türk Edeoiyatı'mn romanları sayılan mesnevilerde de rahatlıkla uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE SEPARATION OF THE BEAUTY AND LOVE WITH SEMIOLOJIC METHOD Yasemin ATMACA Turkish Language and Literature Main Science Department Afyon Kocatepe University Social Science Institute September 2004 Supervisor: Ast. Doç. H. Feridun GÜVEN In this study,“Hüsn ü Aşk”mesnevi ( poem in rhymed couplets ) of 18th century poet Şeyh Galib is studied with a new method in the field of Old Turkish Literature. The method is“semiotics”and it is used to prove its applicability in Old Turkish Literature. The method is a three leveled research technique which was put forward by Algirdas Mien Greimas. By the use of this method on“Hüsn ü Aşk”, it has been seen that the method can easily be applied on the mesnevis which are considered as the novels of the Old Turkish Literature.