IMF Türkiye ilişkileri ve IMF politikalarının Türkiye ekonomisine etkileri
The Relations between IMF and Turkey and the effects of IMF politics to Turkey economy
  1. Tez No: 144019
  2. Yazar: TAMER TOPKAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ IMF TÜRKİYE İLİŞKİLERİ VE IMF POLİTİKALARININ TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİ Tamer Topkaç İktisat Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 2004 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karagül Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin tamamına yakınının da istikrar ve ekonomik kriz denildiği zaman Uluslararası Para Fonu akla gelmektedir. Bu durum Türkiye içinde geçerlidir.'TMF Türkiye İlişkileri ve IMF Politikalarının Türkiye Ekonomisine Etkileri" başlığında incelemeye çalıştığımız bu çalışmada, öncelikle birinci bölümde Uluslar arası Para Sisteminin Çöküşü ve IMF'nin kurulmasına kadarki süreçten bahsedilmiştir. Sonra IMF'nin kuruluşundan günümüze yapısı, kurumlan ve işleyişiyle ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türkiye ile IMF arasındaki ilişkilerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise özellikle 1980 yılından sonra uygulanan IMF İstikrar Programlarının Türkiye Ekonomisine olan etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise ulaştığımız sonuç, IMF gibi uluslararası parasal sorunlara eğilen fonun varlığının gerekliliğidir. Ülkemiz yapısal kronikleşen sorunlarını bir çözüme kavuşturmadığı sürece ekonomik krizlerin olacağı ve ülkemizin her ekonomik kriz sonunda dış kaynak bulabilmek için IMF ile yeni bir Stand-by düzenlemesine gitmek zorunda kalacağıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE RELATIONS BETWEEN IMF AND TURKEY AND THE EFFECTS OF IMF POLITICS TO TURKEY ECONOMY Tamer TOPKAÇ Department of Economy Afyon Kocatepe University The Institute of Social Sciences January 2004 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAGÜL International Money Fund is thought the when the economic crisis and stability are mentioned in almost all economy of the developing countries. This situation is also current for Turkey. Especially in the first part, international Monetary System's collapse and the period that lasts until IMF is established are mentioned in the study wich we try to tesearch in the titlle“The Relations Between IMF and Turkey and The Effects of IMF Politics to Turkey Economy”. After that IMF is considered with its structure from its establishment to today, associotions and process. In the second part, the relations between IMF and Turkey are mentioned. In the third part, the effects of IMF stability programs applied after 1980 to Turkey Economy are studied. In the last part the result in this study is the necessity of a fund which is interested in international monetary problems such as IMF. As long as our country doesn't solve the problems, there will be economic crisis and we will have to make a new agreement, stand-by, with IMF in order to find foreign source at the end of each economic crisis.