Örgütsel analizde kurumsal teori ve Afyon mermer sektörünün kurumsal dinamikleri
Institutional theory in organizational analysis and the institutional dynamics of marble sector in Afyon
- Tez No: 144028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ÖRGÜTSEL ANALİZDE KURUMSAL TEORİ VE AFYON MERMER SEKTÖRÜNÜN KURUMSAL DİNAMİKLERİ Kerim OZCAN İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2004 Danışman: Doç. Dr. Belkıs ÖZKARA I960 ve sonrasında çevre, örgütsel analizde önem kazanmaya başlamış ve çevrenin örgütlerin yapı ve işleyişine etkisini inceleyen yeni yaklaşımlar doğmuştur. Bu yaklaşımlardan biri olan kurumsallaşma yaklaşımı, örgütlerin yapı ve davranışlarının sadece pazar ve piyasa talepleri tarafından değil aynı zamanda kurum niteliğindeki baskı ve beklentiler tarafından da etkilendiği ileri sürmüştür. Bu bağlamda örgütün çevresini teknik ve kurumsal çevre olmak üzere iki ayrı kategoride ele almıştır. Örgütler bir yandan faaliyetleri ve iş performansları gibi konuların çerçevelediği teknik çevrenin diğer taraftan kurum haline gelmiş çeşitli baskı ve beklentilerin etkisindedir. Bü çalışmanın amacı Afyon mermer sektörünün kurumsal bağlamını, kurumsallaşma sürecini incelemektir. Son yirmi yıldır yaygınlaşan ve Afyon ekonomisi için önemli bir faaliyet alanı olduğu bilinen mermer işletmeciliğinin ve bu sektörün kurumsal çevresi ve kurumsal dinamikleri, yine son yirmi yıldır örgüt teorisinde sıkça kullanılmaya başlayan kurumsal teorinin öngörüleri ışığında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT INSTITUTIONAL THEORY IN ORGANIZATIONAL ANALYSIS AND THE INSTITUTIONAL DYNAMICS OF MARBLE SECTOR IN AFYON Kerim ÖZCAN Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences June 2004 Advisor: Doç. Dr. Belkıs ÖZKARA In 1960 and afterwards environment got importance in organizational analysis and new approaches that considering the effects of environment on organizations' structure and operation appeared. Institutionalization approach, one of these approaches, claim that organizations'' structure and behaivors are effected not only by market demands but also by pressures and expectations in the form of institutions. In this context, it considers organizations' environment in two different categories: technical and institutional environment. Organizations are effected by its technical environment which is framed by its activities and task performance on the one hand, and they are effected by different kinds of pressures and expectations that become like institution on the other hand. The aim of this study is to analyze the institutional context and the process of institutionalization for marble sector in Afyon. The institutional environment and institutional dynamics of the marble enterprise, which is getting widespread for last 20 years and known as an important field for the economy of Afyon, and the marble sector is examined in the lights of institutional theory that is used freguently for last 20 years in the organization theory.