İşletmelerin rekabet stratejilerinin eşbiçimliliği ve bir uygulama
Isumorphism in competition strategies of businesses
- Tez No: 125736
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET. ¦ w işletmelerin rekabet stratejilerinin eşbiçimliligi ve bir uygulama Ramazan ARSLAN İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos 2003 Danışman: Doç. Dr. Belkıs ÖZKARA Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin stratejilerini neye göre ve nasıl oluşturduklarını ortaya koyarak, kurumsal baskılatın örgütsel yapılan, stratejileri ve uygulamaları nasıl etkilediği ve işleri yürütme biçimleri bakımından birbirine benzer örgütleri nasıl ortaya çıkardığını belirlemeye yöneliktir. Örgütlerin varlık nedenlerini ya da işleyiş biçimlerini geçmişte ele alan pek çok çalışmaya karşılık, teknik ve sosyal bir olgu olarak örgütlerin incelenmesinde ortaya çıkan teorik çeşitlenme, son yıllarda yeni bir görüş etrafında bütünleşmektedir. Örgütleri kurumsal düzeyde analiz eden bu görüş kurumsallaşmayı sosyal bir olgu olarak kabul etmekte ve örgütleri de toplumsal yapının vazgeçilmez bir öğesi olarak kabul etmektedir. Kurumsal yaklaşımına göre, belirli bir çevrede faaliyet gösteren organizasyonların yapı ve işleyiş özellikleri ile çevrenin özellikleri arasında bir benzeşme ya da paralellik söz konusudur. Eşbiçimlilik olarak nitelendirilen bu benzerlik, organizasyon ile çevresi arasındaki ilişkiyi kuran en önemli faktördür. BunaIll göre, aynı 'sektörde âaiiyet gösteren organizasyonlar benzer çevresel baskılarla karşı karşıya kalacaklar ve çevrenin beklenti ve zorlamalarına paralel bir yapı ve işleyiş özelliği kazanacaklardır. Böylece eşbîçimiiMk ortaya çıkacak ve sonuçta bütün organizasyonlar aynı eşbiçimliliği göstereceğinden ortaya kurumsal eşbiçimlilik çıkacaktır. Görüldüğü gibi; kurumsal alanların genişlemesinde ve etki oluşturmasında eşbiçimlilik önemli bir yere sahiptir. Örgütler, gerek kendi içinden, gerekse dış kaynaklar yoluyla ©itaya çıkan baskılardan çeşitli şekillerde etkilenirler. Hatta bu baskılar, örgütün toplum önünde genel kabul görmüş yapı ve uygulamaları benimsemesine de neden olur. Örneğin; toplumda kabul gören sosyal beklentiler, devletin beklentisi ve yönlendirmesi ya da sektördeki bakim iş yapma yöntem ve uygulamaları, örgütlere etki eden kurumsal nitelikteki baskılardan sadece bir kaçıdır. Örgütler sadece yapısal eşbiçimîiiikieri bakımında değil, aynı zamanda çevresel baskılar karşısında, belirli işleri yapma süreçleri bakımından da çevre ile bir benzeşme ve paralellik içindedirler. Çünkü çevrenin örgütler üzerinde belirli işlerin nasıl yapılacağı konusunda belirli istek ve beklentileri vardır. Buradaki benzerliğin asıl nedeni rekabet ve verimlik artırma ihtiyacından çok, kurumsal baskılar olarak nitelendirilir. Buna göre rakipler, tedarikçiler, tüketiciler ve düzenleyici kurumların oluşturduğu örgütsel alan; rekabet, devlet ve meslek kuruluşları tararından şenlendirilmektedir. Bu örgütsel yapılar başlangıçta verimliliği artırma çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmakta ancak, daha sonra zamanla meşruiyet kazanma isteği ön plana çıkmaktadır. Kurumsal çevreye uyuma etki eden sosyal süreçler; zorlayıcı, normatif ve yapısal olmak üzere üç şekilde incelenmektedir. Devletin oluşturmuş olduğu yasal çevre, baskıya uyumu; profesyonel birlikler, normatif uyumu; çevresel belirsizlikler karşısında başarılı örgütleri taklit etme de yapısal uyumu göstermektedir. Bu bağlamda kurumsallık teorisi sosyal aktörlerin kurumsal modelleri sadece en iyi olduklarını düşünerek benimsemelerinin söz konusu olamayacağını, aynı zamanda bunu yapmak için somut güdülere de sahip olduklarını ileri sürer.IV Kısaca, örgütler kurumsallaşmış modelleri faaliyet gösterdikleri alandaki meşruluklarını ve sonuç olarak hayatta kalma şanslarını artırmak için benimsemektedirler. Sonuçta; kurumsal eşbiçimlilik örgütlerin başarısını ve yaşama olasılığını artırıcı bir rol oynar. Hatta, çevresel anlamda kabul görmüş biçimsel yapılar, çalışanların örgüte bağlılığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda çevrenin de desteğini artırarak sağlamlaştırır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ramazan ARSLAN Departman of Management Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü August 2003 Advisor: DoçDr. BeîkısÖZKARA Isomorphism in Competition Strategies of Businesses and an Application This study aims to analyze bow or businesses operating in Turkey determine their strategies. This analysis will provide information on how the institutional pressures affect the organizational structures, strategies and applications and on how they create organizations similar to each other with respect to how they handle their operations. One may find many studies on the causes of existence of organizations or their operating apparatus. Recently, the theoric studies on organizations as technical and social units seem to get united around a new view. This view analyzing organizations on institutional grounds takes institutionalization as a social fact and, in turn, it takes institutions as units needed in social structure. According to instutionalization approach, organizations operating in a constrained environment would share similarities with the environment with respect to their organizational frameworks and operations. The existence of these similarities is called“isomorphism”and it creates an improtant link between the organization and the environment in which it operates. In this view, organizations that operate in the same sector would face similar eırvironmenî&î pressures and, hence, would have structures and operational characteristics parallel to the expectations and the pressures of thatVI environmesat. '“isomorpMsis”among the oi^saaizatioBS would emo^, which, in turn, would create“intitutional isomorphism”. In the final analysis, institutional isomorphism would play an important role for the orgaırizatkHîs to succeed and increase the possifelity that the organizations would continue to operate. Moreover, the structural frameworks suitable in the environmental settings would help organizations to gain the acceptance of their own workers and, at the same time, the acceptance of the environment in which they operate.