Türkiye'de sosyal demokrasinin evriminde seçmen tercihlerinin rolü
The Role of voters choices in the evaluation of social democracy in Turkey
  1. Tez No: 144056
  2. Yazar: SENEM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAİL İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye özelinde sosyal demokrat ideolojinin geçirdiği dönüşümü incelemektir. Siyaset sahnesine 1960'lı yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından dillendirilerek yerleşen ve sosyal demokrat ideolojiyi biçimlendiren“Ortanın Solu”söylemi, 1970'lerle birlikte Türkiye siyasetine damgasını vurmuş, izleyen dönemde ise 1999 seçimleriyle beraber en ciddi seçim yenilgisini almıştır. Bütün bu süreç boyunca sosyal demokrat ideolojinin geçirdiği dönüşümün değerlendirmesinin eksenini 1961-2002 yılları arasında yapılan milletvekili genel seçimleri oluşturmaktadır. Sosyal demokrasi adı verilen ideolojinin temellendirilmesi ve toplumsal tabanı ele alındığında Avrupa ile Türkiye arasında varolan zamansal uyuşmazlık ve nitelik farklılıkları incelenen süreçte CHP 'yi doğal olarak etkilemiştir. Öte yandan bu çalışmada 1961-2002 yılları arasında yapılan genel seçimlerin sonuçları analiz edilirken bahsedilen etkinin yam sıra toplumsal tercih ve önceliklerin sosyal demokrat ideolojinin dönüşümünde nasıl bir etkide bulundukları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the transformation of social democratic ideology in Turkey. The“Left of Center”discourse, which is a slogan of Republican People's Party (RPP) and shaped the social democratic ideology, first appeared during 1960's, became so strong in the following decade, and during the following period took the most serious electoral defeat in 1999. The evaluation of the transformation of social democratic ideology during all this time is based on the general parliamentary elections between 1961 and 2002. When we try to evaluate the social democratic ideology according to its basis and social foundations there occur incompatibilities and characteristic differences between Europe and Turkey that naturally affect RPP. On the other hand while analyzing the results of the general elections between 1961 and 2002, the effects of social preferences and priorities on the transformation of social democratic ideology are studied together with this fact.