Karadeniz yerel müziğinin kullanıldığı popüler müzik çalışmaları
Popular music works containing Black Sea folk music
- Tez No: 144083
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜREV BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, Karadeniz yerel müziğinin popüler müzikte kullanımı ele alınmaktadır. Popüler müziklerde halk müziğinin kullanımı ve Karadeniz yerel müziğinin popüler müzikte kullanımının tarihçesinin incelendiği Giriş bölümünün ardından, çalışmanın ikinci bölümünde yöntem sergilenmekte, üçüncü bölümde ise Karadeniz yerel müziğinin karakteristik özellikleri ele alınmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde,“Karadeniz Pop”olarak nitelenen müziklerin bölge müziğinden yararlanma biçimleri belirlenmeye çalışılmıştır. İki ana kategoriden oluşan bu bölümde, ilk kategori düzenlenmiş anonim eserlerin, ikinci kategori ise Karadeniz yöresi tarzında yapıldığı belirlenen orijinal eserlerin müzikal analizinden oluşmaktadır. Elde edilen bulgular çerçevesinde,“Karadeniz Pop”olarak nitelenen popüler müziklerde Karadeniz yerel müziğinden gerek şive, ölçü anahtarı, çalgı, gerekse tür olarak yararlanıldığı belirlenmiştir. Düzenlemelerde eserlerin ses sahalarının yer yer genişletildiği, çalgılamada ve formal yapıda değişikliklere gidildiği ise saptanan diğer önemli bulgulardır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, the application of Turkish Black Sea region music in popular music has been investigated. The Introduction, in which the application of folk music in popular music and the history of Black Sea music use in popular music is being reviewed, is followed by Materials and Methods. In the third section the characteristics of Black Sea region music are explained. The fourth section depicts how the so-called“Black Sea pop”makes use of the elements of Black Sea country music. This section is divided into two subsections, the first containing musical analysis of anonymous folk pieces and the second containing that of pop songs composed in Black Sea style. The results of our study suggest that“Black Sea pop”uses accent, measure, instrumentation and form characteristics of local Black Sea music. Occasional widening of the original vocal range, together with instrumental and formal changes has been noted in the arrangements analyzed.