İngiliz sömürge yönetimde Kıbrıs Türk Basını: SÖZ Gazetesi örneği (1921-1946)
Cyprus Turkish Press Under British Colonial Government: Example SÖZ Newspaper (1921-1946)
- Tez No: 144099
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
11 ÖZET 1570-71 yıllarında Osmanlı hükümdarı II. Selim döneminde fethedilen Kıbrıs adasına, Osmanlı yönetimi tarafından“sürgün”fermanlarıyla, Anadolu'nun çeşitli yerlerinden Müslüman-Türk nüfus yerleştirilmiştir. Günümüzde de varlıklarını sürdüren Kıbrıs Türkleri, tarihin hiçbir döneminde, Anadolu ile ilişkilerini kesmemişlerdir. Ada halkının Osmanlı İmparatorluğunun bir parçası olduğu zamanlarda karşılıklı ilişkilerinin devam etmesini doğal karşılamakla beraber, adanın ingiliz Sömürge Yönetimine geçmesinden sonra ve Sömürge Yönetiminin özellikle 1931 isyanından sonra uyguladığı baskı politikası karşısında bile, bu ilişkinin kopmaması önemli bir husustur. Şüphesiz ki, bu ilişkinin kopmamasında, hatta 20. yy'da artarak devam etmesinde en önemli rolü, 1891 'den itibaren başlayan Kıbrıs Türk Basını oynamıştır. Kıbrıs Türk aydınlarının önderlik yaptığı Kıbrıs Türk basını, sadece Ada halkını haberdar etmiyor, aynı zamanda Kıbrıs Türk Liderliğinin oluşumunda yer alan temsilcilerin yayın organları rolünü de üstleniyorlardı. 1921 yılından itibaren Kıbrıs Türk basınında o yılların en uzun ömürlü gazetesi olma sıfatını taşıyacak olan SÖZ gazetesi, İngiliz Sömürge Yönetiminin haksız uygulamalarına ve Kıbrıs Rum basınının Enosisci tutumuna karşı çıkan, Kıbrıs Türk toplumunun Anadolu ile olan bağını sıklaştıran, Kıbrıs Türk milliyetçiliğinin adaya yerleşmesinde rol oynayan bir yayın politikası izlemiştir. İzlemiş olduğu yayın politikası ve adadaki konumu nedeniyle, İngiliz Sömürge Yönetimi tarafından da ya sansür ya da kapatma cezası alan bu gazete, 1946'ya kadar aynı çizgide kalmış, ancak ekonomik nedenlerle kapanmıştı.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY Muslim - Turk population from different sites of Anatolia was settled in by way of exile firmans of Ottoman Goverment the Island Cyprus, captured by Ottoman Empire during the reign of Selim II in 1570 and 71. Current Cypriot Turkish have not stopped the relations with Anatolia in any period of the history. Their relations with Anatolia might if be seen normal during the period under Ottoman Empire, but it is important that the relations were not stopped when the administration of the Island passed to the British Colonial Goverment and when the Colonial Goverment pursued a repressive policy after the 1931 rebellion. Undoubtedly Cypriot Turkish Press in Cyprus played an important role in continuation the relations; those starting in 1891 Cypriot Turkish Press, led by Cypriot Turkish Intellectuals, both informed the Island public with the news and played a role in the formation of Turkish Cypriot Leadership. The newspaper“SÖZ”, beginning to be published in Cyprus in 1921 and beciming the longest-living newspaper in these days, reacted against the unjust policies of British Colonial Goverment and the Enosis idea of Cyprus Greek Press it strengthened the relations of Cypriot Turkish Public with Anatolia and entrenched the Cypriot Turkish Nationalism in the Island. This newspaper was punished by the British Colonial Goverment through censorship and / or banning because of its policiy and position in the Island. It went on publication until 1946 with the same policies and then closed because of some economical reasons.