Sultan Abdülmecid Dönemi' nde (1839-1861) Osmanlı İmparatorluğu' na gelen İngiliz ressamlar: Victoria & Albert Müzesi Searight koleksiyonu
The British painters who visited Turkey during the reign of Sultan Abdulmecid (1839-1861) and their works related to Turks and Turkey in the Searight collection of Victoria and Albert Museum (London-UK)
  1. Tez No: 144100
  2. Yazar: FİLİZ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Tarih, Fine Arts, Art History, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Abdülmecid döneminde (1839-1861) Türkiye'yi ziyaret eden İngiliz sanatçılardan, Victoria & Albert Müzesi (VAM), Searight Koleksiyonu' nda eserleri bulunan ressamlar ve bu ressamların Türkiye ve Türk konulu eserleri ele alınmıştır. Üçü kadın olmak üzere, toplam yirmi dokuz sanatçı ve bu sanatçıların Türkiye ve Türk konulu yüz altmış beş adet eseri incelenmiştir. 16.-20. yüzyıl arası, Doğu dünyasının manzarasını, mimarisini, insanım, günlük yaşamını ve kıyafetlerini konu edinen eserlerden oluşan Searight Koleksiyonu, uzun yıllar Doğu ülkelerinde görev yapan ve bu kültüre ilgi duyan Rodney Searight (1909-1991) tarafından oluşturulmuş ve 1985 yılında VAM tarafından satın alınmıştır. Ressam, mimar, topografya sanatçısı, illustrator, şair, yazar, arkeolog, seyyah ve asker gibi, çeşitli mesleklere mensup, profesyonel ya da amatör sanatçıların eserlerinden oluşan koleksiyon, Doğu ve Batı arasındaki kültürel etkileşimin çok önemli görsel malzemesini bir arada bulundurmaktadır. Batı kültürü ve yaşam tarzına ilginin arttığı Sultan Abdülmecid döneminde, gerek resmi, gerekse özel nedenlerden dolayı çok sayıda İngiliz ressam Anadolu'yu ziyaret etmiştir. Temel olarak, resme pek çok açıdan özgürlük sağlayan romantizmin etkisindeki Victoria dönemi (1837-1901) sanatçılarına, Doğu uygarlığım temsil eden Osmanlı İmparatorluğu, bilinmeyen, uzak ve egzotik yerlere olan merakı gidermek arzusuyla gerçekleştirdiği eserleri için esin kaynağı olmuştur. İngiliz ressamların Anadolu'yu ziyaretlerinde çok çeşitli faktörler rol oynamıştır. Dini nedenler (Kutsal Topraklar' ı ziyaret, ibadet, İncil konulu resimleri gerçek mekanlarında yapma isteği), seyahat tutkusu (seyahatname kitaplarını resimlemek, merak, düşünsel zenginlik kazanmak), arkeolojik ve bilimsel çalışmalar ve Kırım Savaşı (1853-1856) ressamların Anadolu'yu ziyaretlerinin nedenleri olarak belirlenmiştir.11 Başkent İstanbul'un yanı sıra, Anadolu'nun pek çok kentinden, Osmanlı kültürü ve yaşam tarzını yansıtan, manzara, tarihi yapı, antik kent ve kalıntıları, portre ve günlük yaşam gibi konularda çok sayıda eser gerçekleştirmiş olan ressamlar, Doğu'ya yaptıkları ziyaretlerle ve ele aldıkları konularla romantik, ancak gerçeğe ve gözleme dayanan üsluplarıyla realist olarak nitelendirilebilirler. Bu çalışma, dönemin topografyasını, insanını, günlük yaşamım, günümüze kadar ulaşmayan pek çok tarihi yapışım, fotoğrafın yaygınlaşmasından önce ayrıntılarıyla belgeleyen ve aynı zamanda, dönemin Osmanh-İngiliz ilişkilerine ve İngilizler'in Anadolu'daki faaliyetlerine ışık tutan, İngilizler'in Türkiye ve Türkler'e bakış açılarım ortaya koyan görsel kayıtları tanıtması, hem de ele alman dönem içinde, aslında bilinenden çok daha fazla sayıda İngiliz ressamın Türkiye'yi ziyaret ettiğini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma ile ayrıca, Searight Koleksiyonu için VAM tarafından hazırlanan katalogdaki bazı eksikliklerin giderilmesi ve bazı yanlışların düzeltilmesi de söz konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main objective in this thesis, 'the British artists who visited Turkey during the reign of Sultan Abdulmecid (1839-1861) and their works related to Turks and Turkey' was to study the Searight Collection of Victoria and Albert Museum (London, UK), a very essential source for any study of oriental art, and to reveal its significance for 19th century British oriental painting. The Searight Collection consists of over 2000 watercolors and a large collection of drawings, prints and books ranging from the early seventeenth century to the early nineteenth century. Most of the works are by British artists, but there are also works by French, Italian and other artists. Rodney Searight (1909-1991), the former director at Shell Petroleum Company, accumulated the collection while he was resident in Egypt and the surrounding areas, and it became a part of the Victoria and Albert Museum in 1985. It is considered as one of the world's most extensive oriental art collections, sheding light upon the interactions between East and West in the last few centuries. Our research has provided us with an opportunity to explore 'the Ottoman image' from the eyes of British painters. The research has also revealed the fact that the number of British artists visiting Turkey were greater than expected. At least twenty-nine British artists, three of whom were women, visited Turkey during the reign of Abdulmecid. Having travelled to the lands of Ottoman Empire for either private or official reasons, these artists met the rising demand of 19th century romantics for pictures of the foreign, the unfamiliar and the exotic East by depicting the landscape, the architecture, ornaments, costumes, and the daily life in Turkey as well as in other neighbouring countries. By presenting one hundred and sixty five works of these artists, this study has shown that, despite their romantic subject matters, they differ from the usual 'orientalists' with their realist styles. From what we have observed, it can be said that, as painters, they well captured the diverse culture of the Ottomans, andIV furthermore, by playing a historian, an anthropologist or an ethnographer at times, they recorded the facts of life in Ottoman Empire, and hence provided us with unique documents of the period. Having uncovered these documents, this study sheds light upon the Ottoman-British relationship and cultural interactions. It also presents the British vision of the Ottomans in the 19l century. One other significant contribution of this work has been to make additions and corrections to the former Searight Catalogue.