Klostermarienberg (Avusturya) iskelet topluluğunda omurgada eklem hastalıkları
Joint diseases of the vertebral column in the skeletal population of klostermarienberg (Austria)
  1. Tez No: 144120
  2. Yazar: HANDAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET Bu tezde, Klostermarienberg (Avusturya) köy mezarlığında bulunan ve 16- 18. yüzyıla tarihlenen iskelet topluluğunda omurgada dejeneratif eklem hastalıkları araştırılmıştır. Omurgada dejeneratif eklem hastalıkları üç başlık altında tanımlanmıştır: Vertebral osteofit, apofizyal osteoartrit ve Schmorl nodülleri. 20 yaş üzerindeki 473 erişkin bireye ait toplam 7072 omurda bu üç dejeneratif eklem hastalığının rastlanma sıklığı ve dağılımı belirlenmiştir. Klostermarienberg topluluğunda vertebral osteofit, apofizyal osteoartrit ve Schmorl nodüllerinin omurgadaki dağılımı çeşitli farklılıklar göstermektedir. Vertebral osteofıte en çok lumbar omurlarda, daha sonra torakal omurlarda ve en az servikal omurlarda rastlanmıştır. Vertebral osteofit, servikal omurlar arasında en çok C5-C6, torakal omurlar arasında T7-T8 ve lumbar omurlar arasında ise L4-L5'de görülmektedir. Vertebral osteofitin en az ortaya çıktığı omur Tl'dir. Vertebral osteofitin omurgadaki dağılımım belirleyen en önemli etken, omurganın dik duruş biçimine bağlı kavisli yapısı ve ağırlık taşıma işlevinden kaynaklanan fiziksel baskıdır. Apofizyal osteoartrit ise en çok torakal omurlarda, daha sonra lumbar omurlarda ve yine en az servikal omurlarda tespit edilmiştir. Apofizyal osteoartrite C3-C4, Tl, T4-T5, T10 ve L4-L5'te diğer omurlara göre daha fazla rastlanmıştır. Apofizyal osteoartritin en az görüldüğü omurlar ise C1-C2, T12 ve Sİ 'dir. Apofizyal osteoartritin omurgadaki dağılımı, omurganın hareket işlevi ve kollarla bağlantılı kasların tutunma yerlerinin oluşturduğu baskıyla açıklanabilir. Schmorl nodülleri omurganın sadece torakal ve lumbar bölümlerinde ortaya çıkmaktadır ve Klostermarienberg topluluğunda torakal omurlarda daha fazla gözlenmiştir. Schmorl nodüllerine daha çok T7-T12 arasındaki omurlarda rastlanmıştır. Schmorl nodüllerinin oluşumunda ve omurgadaki dağılımında ağırIll fiziksel işler ve ağır yük taşıma sonucunda oluşan travmaların etkili olduğu öne sürülebilir. Vertebral osteofit ve apofîzyal osteoartritin yaşlılıkla belirgin bir ilişkisi vardır. Bu oluşumların ikisi de yirmili yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başlamakta ve ilerleyen yaşla birlikte sürekli artmaktadır. Schmorl nodülleri ve yaş arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bütün omurlar dikkate alındığında, omurgada üç eklem hastalığına da erkeklerde daha fazla rastlanmaktadır. Ancak yaş gruplarına göre bu durum değişmektedir. Yaşlılarda vertebral osteofit ve apofîzyal osteoartrit erkeklerde daha fazla görülürken, genç ve orta erişkinlerde vertebral osteofit ve apofîzyal osteoartrit kadınlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu fark, özellikle orta erişkinlerde ve torakal omurlarda belirgindir. Vertebral osteofit T4 ve T8 arasındaki omurlarda, apofîzyal osteoartrit ise T2 ve T9 arasındaki omurlarda kadınlarda daha fazladır. Bunun nedeni cinsiyete özgü farklı aktivite örüntüleri olabilir. Kadınların gençlik ve orta erişkinlik dönemlerinde daha yoğun bir fiziksel aktivite baskısı altında oldukları ve özellikle omurganın üst-orta torakal bölümünü etkileyen işlerle uğraştıkları tahmin edilmektedir. Schmorl nodülleri ise tüm yaş gruplarında erkeklerde daha çok görülmektedir ve kadınlarla erkekler arasındaki fark alt torakal omurlarda çok belirgindir. Schmorl nodüllerinin cinsiyet ve yaşla ilişkisi, vertebral osteofit ve apofîzyal osteoartritten oldukça farklıdır ve bu muhtemelen Schmorl nodüllerinin etiyoloj isinin farklı olmasına dayanmaktadır. Sonuç olarak, omurgada dejeneratif eklem hastalığının rastlanma sıklığı ve dağılımını öncelikle omurganın doğal yapısı ve işlevlerinin belirlediği anlaşılmıştır. Bununla beraber incelediğimiz topluluğa ait omurgalarda saptanan cinsiyete dayalı farklıklar, farklı aktivite örüntülerinin yansıması olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this thesis, degenerative joint diseases of the vertebral column are studied in a skeletal population from the 16th-18th century village cemetery of Klostermarienberg (Austria). Degenerative joint diseases of the vertebral column are defined in three groups: Vertebral osteophytosis, apophyseal osteoarthritis and Schmorls nodes. The frequency and distribution of this three degenerative joint diseases are determined in 7072 vertebral segments of 473 adults over 20 years of age. There are differences in the distribution of vertebral osteophytosis, apophyseal osteoarthritis and Schmorls nodes throughout the spine in this sample group. Vertebral osteophytosis is predominantly observed in the lumbar vertebrae and followed by the thoracic vertebrae, it is uncommon in the cervical vertebrae. The most severely affected intervertebral joints are found at C5-C6 in the cervical region, T7-T8 in the thoracic region and L4-L5 in the lumbar region. The least severely affected vertebral segment is Tl. The major factor of the distribution of vertebral osteophytosis is the stresses imposed by spinal curvature and weight-bearing function of the spine due to upright posture. Apophyseal osteoarthritis predominated in the thoracic region, followed by the lumbar and cervical regions. The highest level of apophyseal osteoarthritis is found at C3-C4, Tl, T4-T5, T10 and L4-L5, whereas the lowest is found at C1-C2, T12 and SI. The distribution of apophyseal osteoarthritis seems to reflect the stresses imposed by movement of the spine and attachments of the muscles associated with the arms. Schmorls nodes occurs only in the thoracic and lumbar vertebrae. The most common sites for Schmorls nodes in our sample are the thoracic vertebrae,specifically T7 to Tl 2. A major factor of the distribution of Schmorls nodes seems to be the traumas caused by heavy physical activities and heavy lifting. Vertebral osteophytosis and apophyseal osteoarthritis have a clear relationship with aging. Both of them occurs after the second decade of life and increases gradually by aging. There is no significant relationship found between Schmorls nodes and aging. Considering all vertebrae, degenerative joint diseases are more common in males than females. However it changes in the different age groups. Vertebral osteophytosis and apophyseal osteoarthritis are more common in males than females in old adults, whereas they are more common in females than males in young and middle adults. The difference between the sexes is greatest in middle adults and in the thoracic vertebrae. Females are more frequently affected by vertebral osteophytosis in the vertebral segments between the T4 and T8 and by apophyseal osteoarthritis between the T2 and T9. The differences between males and females could be identified as relating to different activity patterns. It is argued that the level of physical stress is higher in females in the young and middle adults and some activities which were practising by females affected specifically the upper-mid thoracic vertebrae. Schmorls nodes occures more frequently in males than females in all age groups and the difference between the sexes is greatest in the lower thoracic region. Schmorls nodes shows a dissimilar pattern than vertebral osteophytosis and apophyseal osteoarthritis, suggesting that they may have different etiologies. As a result, primarily the form and functions of the vertebral column seem to be responsible of the frequency and distribution of degenerative joint disease in the vertebral column. However differences between the sexes found in this population could be considered as the reflection of the different activity patterns of males and females.