İkinci Dünya Savaşı yıllarında Ankara'da günlük yaşam
The daily life in Ankara during World War II.
- Tez No: 144121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939 yılında Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesiyle başlayan ve 1945 yılı sonlarına kadar devam eden bir savaştır. Türkiye savaşın başladığı günden itibaren kendini bu savaşın dışında tutmayı başarmıştır. Özellikle başkent ilan edildikten sonra Türkiye'nin en pahalı şehri konumuna gelen Ankara'da halkın günlük yaşamı savaşla birlikte değişmeye başlamıştır. Savaşın başlaması ilk olarak gıda fiyatlarına yansımış ve fiyatlar hızla artmıştır. Gıda fiyatlarında görülen zamlar daha sonra giyecek, eşya, mesken ve yakacak fiyatlarında da kendini göstermiştir. Bu zamların memur maaşlarına yansıtılamaması, özellikle %80'ini memurların oluşturduğu Ankara halkının günden güne fakirleşmesine neden olmuştur. Bir taraftan yiyeceğini zor temin eden halk, diğer taraftan üzerine giyecek kıyafeti de bulamamıştır. ikinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla beraber had safhaya ulaşan mesken sorunu, gazetelerdeki kiralık ev ilanları yerini kiralık oda ilanlarına bırakmıştır. Bütçelerine uygun kiralık ev bulamayan memurlar, kiralık oda bile tutamamışlardır. Ankara'da bulunan orta sınıf oteller Ankara' nm memur halkına hizmet etmiştir. ikinci Dünya Savaşı beraberinde eğitim ve sağlık problemlerini de getirmiştir. Yeterli sayıda okul yaptınlamadığı gibi öğrenci ve öğretmen açığı da artmıştır. Erkek öğretmenlerin askere alınması, yeni atamaların yapılamaması, ek masraftan kurtulmak veya çalıştırılmak amacıyla çocukların okullardan alınması bu açıkların doğmasının başlıca nedenleri olmuştur. Salgın hastalıkların arttığı ikinci Dünya Savaşı yıllarında, sağlık problemleri yaşamamak için gerek Ankara Belediyesi ve Ankara Valiliği, gerekse halk önlemlerini baştan alma yoluna gitmişlerdir. Alınan bu önlemlerle, salgın hastalıklara yakalanarak ölenlerin sayışırım diğer illere oranla fazla olması engellenmiştir.Geçim derdine düşen erkekler için hafta sonu oynanan futbol maçları, çocuklar için halkevinde ve sinemalarda gösterilen filmler, genellikle yayan olarak gidilen mesire yerleri Ankara halkını savaşın psikolojik baskısından uzaklaştırmıştır. Ankara halkı için milli ve dini bayramlar her zaman önemini korumuştur. Örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı kalmışlardır. Bayramlar, nişanlar, düğünler, cenazeler toplumu birbirine yakınlaştıran, aile bağlarını kuvvetlendiren günler olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT World War II is a war that begun on September 1st, 1939 with Germany's entry into Poland and continued towards the end of 1945. Turkey successfully kept herself out of the war since the beginning of it. The people in Ankara, the capital of Turkey, which had become the most expensive city especially right after it had been declared as the new capital, witnessed the signs of change in their daily lives during the war. The beginning of the war first reflected on food prices and they rose immediately. The price increases in foodstuff later were seen in clothing, furnishings, housing, and heating utilities like wood and coal. However, not reflecting the raising prices of goods to the salaries of Ankara's workers which about 80% of them were consisted of bureaucrats and civil servants caused people to become poorer and poorer by the day. People on one side hardly finding the food to eat could not find new clothing to wear. With the beginning of World War 11 the housing problem which had reached to an intolerable level had left its place from 'house-fbr-rent' to 'room-fbr-rent.' Those who couldn't find an affordable house were not even able to find an affordable room. The mediocre hotels began servicing Ankara's civil servants. World War II had brought education and health problems along with it. In education field not only enough schools were built, the students and teachers had become scarce. Main reason for teachers being scarce is that male teachers were conscripted into military; and no new teachers were brought in to replace them. Also, the students were not coming to school due to expenses like clothing and books. In health field, the epidemics grew by the numbers during the World War II years. Both the Municipality and the Governorship of Ankara along with public had taken steps to stop illnesses before they had become epidemics. With these steps, the deaths from epidemics were controlled to become much lesser than the other towns and cities.IV Men who were trying to get by with what little they had to survive were spending their free time during the weekends with playing soccer; the kids watching the movies shown at Peoples5 Houses; the picnicking at areas which were walking distance away were all the activities that made Ankara's people get away from the war's psychological pressures. For Ankara's people, the national and religious holidays had always kept their importance. They have paid their respects to their customs and traditions. The holidays, engagement and wedding celebrations, the funerals have always kept people close to each other and strengthen their community ties with each other.