XVIII. yüzyıl Divan Şiiri'nde toplumsal hayatın izleri: Divanlardan yansıyan görüntüler
Traces of social life in Divan Poetry in XVIIIth century: Appearance of Divans reflections
  1. Tez No: 144128
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TULGA OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1344
Özet
XVIII. yüzyıl Divan şiiri, mazmunlar ve mefhumlarda hem geçmişten gelen klâsik anlayışın ve Hint Üslûbu' nun devam ettiği, hem de şiirin içeriğine yönelik yerlileşme ve dış gerçekliğe yönelme düşüncesinin önceki devirlere göre daha belirgin bir şekilde öne çıktığı bir dönemdir.“XVIII. Yüzyıl Divan Şiirinde Toplumsal Hayatın İzleri: Divanlardan Yansıyan Görüntüler”başlıklı doktora tezi kapsamında, edebî metinlerle toplumsal yaşamın karşılıklı etkileşimi ortaya konulmuş; Divan metinleri aracılığıyla XVIII. yüzyıl Osmanlı sosyal yaşantısından birtakım ipuçları çıkarılabileceği konusu değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu konuda birden çok şairin divanı esas alınarak yüzyılın tümüne yayılmış bir araştırmanın yapılmamış olması ve özellikle XVIII. yüzyılın bu açıdan pek çok veri sunabileceği olasılığı, bizi bu konuda bir doktora tezi hazırlamaya yöneltmiştir. Böylece, XVIII. yüzyılda yazılmış Divan metinlerinden bir çoğunun, Osmanlı kültür tarihini aydınlatan; tarih, sanat tarihi, halkbilimi, tıp, mimarî ve musikî gibi yan disiplinlere ait bilgileri tamamlayıp destekleyen; hatta bazı konularda çağma tanıklık eden bir yönü olduğu görüşü de örneklerle ispatlanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
XVIIIth century Divan poetry, in implication and concept, not only has a period that comes from the past as a classical manner and continues with Sebk-i Hindi, but also it is more apparent than the previous periods considering idea towards domestic and external reality content of poetry. In the thesis that is called“Traces of Social Life in Divan Poetry in XVIIIth Century: Appearance of Divans Reflections”interaction between literary texts and social life is put forwarded and the subject of some clues about Ottoman social life can be derivated from Divan texts, is concerned. Lack of such a research that is based on several poets' divan considering entire century and possibility of abundance of data that can be collected from XVIIIth century gives us a direction for preparing such a thesis. In this way, many of XVIIIth century Divan texts classical manner it can be seen as informative about Ottoman cultural history confirmative and supplementary information about sub-brunches like history, art history, folklore, medical science, architecture and musical. Even it is proved that, it is a historical document and evidence for some subjects that is occurred in its era.