A Critical discourse stylistic study of the selected short stories of Sabahattin Ali
Sabahattin Ali' den seçme öykülerde eleştirel söylem biçembilim çalışması
  1. Tez No: 144127
  2. Yazar: TUBA ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
ABSTRACT (TURKISH) Eleştirel Biçembilim, dilsel yapıların işlevlerini, metinlerin toplumsal bağlamı çerçevesinde, belirli bir dünya görüşü ya da ideolojisiyle ilişkilendiren bir metin çözümleme yaklaşımıdır. Bu yaklaşım dilsel yapıların seçilerek kullanımının metinlerde ideolojiyi ve kimi değerleri nasıl yansıttığım ortaya çıkarmayı amaçlar. Bu doktora tezinin bütüncesini, Sabahattin Ali'nin 1925-47 yıllan arasında yazdığı 16 öykü oluşturmaktadır. Öykülerin ayrıntılı çözümlemesi, bazı gerçeklere, ortak dünya görüşlerine, toplumsal-kültürel, tarihi ve siyasi gönderimlere dilsel ve dil-ötesi yapılarla ulaşılabileceğini göstermiştir. Diğer bir deyişle, her bir metnin bir ideolojinin göstergesi olan bazı toplumsal ve kültürel uygulamaları içeren 'metin dünyası' vardır. Bütüncenin eleştirel biçembilim yaklaşımıyla çözümlenmesiyle, Sabahattin Ali'nin öykülerdeki ideolojiyi iletmek için seçtiği dil yapılan incelenmiş, belirlenmiş ve tanımlanmıştır. Belirli bir dizge haline getirilen bu yapılar, Cumhuriyet' in erken dönemim kapsayan bağlamda yorumlanarak açıklanmıştır. Sonuç olarak, bazı dünya görüşlerinin öykülerin dil yapısı üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (ENGLISH) Critical Discourse Stylistics is an approach to text processing which relates the functions of linguistic structures to particular worldviews, ideologies in the social context of texts. Such an approach requires laying bare what is ideologically embedded in linguistic forms and what values are assigned to particular choices of language use. The corpus of data contained within this dissertation comprises 16 short stories by Sabahattin Ali, a well-known Turkish writer, written between 1925-1947. A close reading of these short stories reveal that certain realities, shared views, socio-cultural, historical, and political references are constructed by linguistic and extra-linguistic structures. In other words, each story has its own 'text world' that points to some social and cultural practices, which are indicative of an ideology. Through critical discourse stylistic analyses of the corpus of data, the linguistic structures, which Sabahattin Ali chose to use in the production of the ideological message reflected through the stories, are investigated, described, and specified. Consequently, these systematized structures are interpreted and explained in the socio-cultural and political context of the early Republican period in Turkey. in