Kıbrıs Barış Harekatında jandarma birlikleri
The Activites of gendame of general throughout Cyprus Peace Operation
  1. Tez No: 144130
  2. Yazar: ERDİNÇ URAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Tarihte ve günümüzde önemini koruyan Kıbrıs Türk Devletinin meşruiyetine yönelik olarak kamuoyu ve dış basının ilgisinin devam ettiği bu günlerde, biz de konunun farklı bir perspektifte ele alınmasını amaçladık Çalışmamız kapsamında; Birinci bölümde; Kıbrıs'ın Türkiye için önemini ve Türk tarihi içerisindeki yerini, adada siyasi sorunların başlaması ve Lozan Barış Antlaşması içerisinde Kıbrıs adasının durumu. İkinci bölümde; Lozan antlaşmasından sonra dengelerin değişmesi ve Kıbrıs'a askeri müdahalenin zorunluluğuna ilişkin değerlendirmelerimizi, Üçüncü bölümde; Kıbrıs barış harekatı içerisinde Jandarma Birliklerinin faaliyetleri ve tarihi süreci, Dördüncü bölümde; Barış harekatı sonrasında jandarma teşkilatında modern ve dinamik yapıya geçiş faaliyetleri ile harekat sonrasında oluşan dengelerin günümüze yansımalarını analiz etmeyi Ekler kısmında ise; Kıbrıs barış harekatına yönelik resmi belgeleri ve resimler ile bu döneme ait basındaki yansımaları ortaya koymayı, Kıbrıs banş harekatında görev almış gazilerimizin yıllar sonra anılarının kaleme alınması ve derlenmesi neticesinde mensup oldukları kuvvetler seviyesinde ayırdığımız hatıralar demetinden bir kısmını incelemek istedik. Bu çerçevede Avrupa Birliğine giriş sürecinde Türkiye Devleti için bir dayatma politikası olarak önümüze konan Kıbrıs'ın siyasi konumunun bir oldu bittiye getirilmemesi gerektiği, milletlerin bağımsızlığının kolay kazanılmadığı gerçeğini ortaya koymayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
In these days while the public and the foreing pres are still focveing their attention on the legality of North Cyprus Turkish Republic which keeps its prominence both in history and today. We aimed to take the matter in hand in a different perspective. In our work we aimed to analyse: The imortance of Cyprus for Turkey and its place in Turkish history, the political problems which begin in the island and the situation of Cyprus island inside the Treaty of Lausanne in the first chapter, The balance fluctuation after the Treaty of Lausanne and our assessment connected with the necessity of military interference to Cyprus in the second chapter, The activities of Gendarme General throughout Cyprus Peace Operation and its historical process in the third chapter, The reactions to the Cyprus Peace Operation and its resulting problems today in the fourth chapter, After the Peace Operation to analyse the balances which have accured and been reflected until today and also the activities of tranfor to modern and dynamic structure in Gendarme Organization at the end of the operation in the fourth chapter, To examine the memoirs of the war- veterans claesified according to the forces they belonged to, To bring into light the fact that the political situation of Cyprus that is browght forward to Turkey as an imposition policy must not be presented with a fait accompli during then process of entry to European Union, and that the nations independence is not gained easily.