Kıbrıs Barış Harekâtında yer alan Aydınlı gaziler
Veterans from the city of Aydın in the Cyprus Peace Operation
- Tez No: 553521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT AKKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kıbrıs Adası, gerek jeopolitik konumu gerekse jeostratejik konumu nedeniyle asırlardan beri birçok devlet tarafından hâkimiyet altına alınmaya çalışılmıştır. 1571 yılında Osmanlı hâkimiyeti altına giren Kıbrıs Adası, 1878 yılında İngiltere yönetime geçmiştir. İngiltere yönetimini fırsat bilen Rumlar, milliyetçilik akımının etkisiyle bağımsızlık mücadelesi vermeye başlamış; Kıbrıs Adası'nı Yunanistan'a bağlamak, yani Enosisi gerçekleştirmek adına EOKA adı verilen terör örgütünü kurmuşlardır. Rumlar, bu amaçla Kıbrıslı Türklere karşı tedhiş hareketlerine girişerek birçok soydaşımızı katletmiştir. Kıbrıslı Türkler tarafından TMT adlı direniş örgütü kurulmuş ve bu örgüt sayesinde Kıbrıs Türk Mücahitleri tarafından Rumların saldırılarına karşı etkin mücadele gösterilmiştir. Rum saldırılarına daha fazla dayanamayan Türkiye, 1960 yılında imzalanan Garanti Antlaşmasının kendisine verdiği garantörlük hakkına dayanarak 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında Aydın ilindeki Kıbrıs Gazileriyle görüşülerek 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The island of Cyprus has been tried to be dominated by many states for centuries due to both geopolitical position and geostrategic location. The island of Cyprus that was under Ottoman domination in 1571 was passed to British administration in 1878. The Greeks who took the advantage of British administration started the fight for independence by the effect of nationalism movement; they established a terror organisation called EOKA to incorporate the island of Cyprus into Greece, in other words; to make Enosis become true. The Greeks threatened and slaughtered our many of our people because of this reason. TMT resistance organisation was established by Turks in Cyprus and effective fight against the attack of Greeks was given by Turkish mujahids. The Republic of Turkey that could not stand Greek attacks anymore carried out Cyprus Peace Operation on 20th of July 1974 due to the rights of the guarantee agreement signed in 1960. In this thesis study, 1974 Cyprus Peace Operation was commentated by having interview with war veterans who live in Aydın province.